Odbrana po službenoj dužnosti je pravo zagarantovano zakonima u Bosni i Hercegovini (BiH) u slučajevima kada optuženi: sam ne uzme advokata, nije u stanju da se brani, slabog je imovnog stanja ili kada mu je predviđena dugotrajna zatvorska kazna.
Baza “Zarade advokata po službenoj dužnosti” sadrži podatke o ukupnim i pojedinačnim naknadama advokata koji su pred sudovima BiH bili angažovani u odbranama po službenoj dužnosti.
Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) od 2011. godine prikupljaju podatke o isplatama advokata po službenoj dužnosti. Ovi podaci se periodično ažuriraju i posljednja dopuna obuhvata period od 2017. do kraja 2022. godine. Od 73 suda podatke o isplaćenim naknadama je dostavilo njih 67.
Analizom je utvrđeno da su sudovi u ovom periodu za angažman više od 1.440 advokata i advokatskih kancelarija potrošili najmanje 58,8 miliona maraka. Dio ovog novca još nije isplaćen advokatima.
Pojedini sudovi nisu dostavili kompletne podatke jer nisu vodili evidenciju za sve godine. Osnovni sud u Prnjavoru poslao je zbirne iznose po godinama, a isto je uradio i Kantonalni sud u Sarajevu za 2017, 2018. i 2019. godinu. Također, u bazi nedostaju podaci Osnovnog suda u Šamcu, Općinskog suda u Čitluku te podaci za 2017. godinu Suda BiH. Oni će biti dodani naknadno.
Osnovni sudovi u Modriči, Gradiški, Novom Gradu i Doboju nisu dostavili podatke o naknadama, a neki su to pravdali zaštitom ličnih podataka i advokatske tajne ili tehničkim razlozima.
Ni prethodnih godina sudovi nisu dostavljali kompletne podatke. Za period od 2010. do 2017. godine podatke je dostavilo 69 sudova, dok je Općinski sud u Bugojnu jedini odbio poslati naknade. Osnovni sud u Banjoj Luci je tada dostavio ukupan iznos, ne navodeći kojim advokatima je isplaćen.
Sudovi u BiH su od 2005. godine za odbranu po službenoj dužnosti potrošili najmanje 167,1 milion KM. Sudovi u BiH su prosječno godišnje trošili skoro 10 miliona KM na advokate po službenoj dužnosti. Istraživanje je pokazalo da je najveći dio tog novca raspoređen na uski krug advokata.
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva je jedinstvena organizacija u Bosni i Hercegovini, prva takva osnovana na Balkanu. Bavi se istraživačkim novinarstvom s ciljem da pruži provjerene i istinite informacije, bazirane na činjenicama i dokazima, koje će građanima pomoći da bolje razumiju događaje.