Search
Close this search box.

Ništa za nešto

Fakultetske diplome bez muke? Ako vam ovaj novinski oglas zvuči previše dobro da bi bio istinit, onda znajte da te diplome jesu legalne, ali su manje-više i bezvrijedne.
Foto: CIN

Upisati studij američkog Century University činilo se savršenim rješenjem kada su novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva pozvali broj iz oglasa i predstavili se kao zainteresovani studenti. Rečeno im je da mogu ‘zaraditi’ diplomu, pa čak i zvanje magistra i doktora bez pohađanja časova, učenja i pisanja seminarskih radova. Ispiti bi im bili priznati na osnovu prethodnog radnog iskustva, završenih kurseva, odslušanih predavanja. Ispite ne bi polagali, a profesori bi pisali njihove radove. Cijena: 4.600 dolara za diplomu, 4.8000 dolara za magistarski ili 5.800 dolara za doktorat.

No u svemu tome jedini problem je što je diploma Century univerziteta manje-više bezvrijedna. Sa tom diplomom studenti neće moći dobiti posao u državnoj službi u Bosni i Hercegovini (BiH). Te diplome ne priznaje niti američki Ured za državnu službu.

Međutim, novinarima CIN-a koji su se predstavili kao studenti je rečeno da većina poslodavaca, posebno u inostranstvu, ne vrši posebne provjere diploma.

Javnost mora biti oprezna kada su u pitanju ponude poput ove, jer bez obzira što su njihove diplome veoma upitne, aktivnosti univerziteta Century nisu nezakonite.

Vjerodostojnost Century univerziteta

Century University je osnovan 1978. godine. Nije akreditovan niti od jedne agencije koju priznaje američko Ministarstvo obrazovanja, što znači da nema nezavisne kontrole kvaliteta nastave i osoblja, niti se vrše provjere da li se nastava uopće odvija.

Century ima licencu američke države New Mexico, ali obrazovni stručnjaci upozoravaju da postoji rupa u zakonu te države, zbog čega su neke starije obrazovne institucije dobile licencu, a da nikada nisu bile propisno akreditovane. Na svojoj web stranici Century prikazuje akreditaciju dobivenu od države New Mexico i tvrde da nemaju – niti su ikada tražili – akreditaciju od američkog Ministarstva obrazovanja. Umjesto toga, Century tvrdi da ima alternativnu akreditaciju za koju zvaničnici američkog Ministarstva obrazovanja tvrde da nije validna i na to upozoravaju američke studente.

Century nema sjedište u Sarajevu niti bilo gdje drugo u BiH. Kao fakultet u kojem se ‘studira na daljinu’, kontakt sa studentima se odvija putem e-maila, faksa i mobilnog telefona objavljenog u oglasu.

Broj telefona je registrovan na kompaniju Contessa iz Sarajeva. čija djelatnost su frizerski saloni i saloni za uljepšavanje.

Obećanja

Zaposlenici CIN-a koji su se javili na oglas univerziteta Cantury su razgovarali sa čovjekom koji se predstavio kao Dr. Mirović.

Novinar je rekao da radi za međunarodnu organizaciju i da mu je hitno potrebna diploma da bi mogao da konkuriše za bolji posao.

Mirović mu je odgovorio da diplomu visoke stručne spreme može dobiti za dva do tri mjeseca. Kao student univerziteta Century ispite bi mogao polagati svake sedmice, a svi bi bili u formi seminarskih radova. Unaprijed bi mu bilo rečeno kojih pedesetak strana literature treba da pročita, da bi mogao položiti ispit.

Zaposlenica CIN-a je zakazala sastanak sa Mirovićem predstavljajući se kao studentica koja ne voli pisati radove i previše je zauzeta da bi sjedila na predavanjima.

Firma Contessa smještena je u stanu u centru grada. Tu se zaposlenica sastala se sa Dragomirom Mirovičem koji joj je rekao da ima dva doktorata. Novinari CIN-a su provjerili registre, ali nisu mogli potvrditi da je to tačno.

Mirovič je zaposlenici rekao da brzo može završiti dodiplomske studije, da ne mora polagati ispite i da će seminarski radovi biti dovoljni.

Rekao joj je da može izabrati bilo koju knjigu, i bilo koje poglavlje, da će se sa njim sastajati i razgovarati o temi rada. Rekao je da će joj i on pomoći oko ideja za rad. Nakon toga, profesor iz druge države u regiji – da bi se osigurala njena privatnost, to ne bi bio profesor iz BiH – bi napisao njen rad na engleskom. Century nudi široki raspon usluga pisanja radova, od običnog prevođenja studentskih radova na engleski jezik za 20 KM po stranici pa do isporuke potpuno završenog i ukoričenog rada za 500 KM.

Mirović je zaposlenici upozorio da neke stvari koje joj je rekao u četiri oka nisu za javnost. Pokazao joj je kako je Century zaobišao moguće optužbe za prevaru. U dokumentaciji koju aplikanti potpisuju stoji da ‘sav akademski rad koji predam će biti rezultat isključivo mojih napora, osim upotrebe tekst editora i prevodioca, ukoliko to bude potrebno.’ Riječi ‘napori’ i ‘tekst editori’ daju mnogo prostora za različita pravna tumačenja, pohvalio se.

Na kraju, Mirović je zaposlenicima CIN-a rekao da im diploma Century univerziteta može pomoći ako žele raditi u inostranstvu. Lakše će dobiti boravišnu vizu za Kanadu ili vizu za SAD.

Nesporazum

Nakon razgovora sa zaposlenicima CIN-a, novinari su i zvanično kontaktirali Mirovića. Postavljena su mu pitanja u vezi sa dobijanjem diploma bez pravog studiranja, prevarama sa radovima i obećanjima o lakom dobijanju viza.

‘Nisu me dobro razumjeli’, rekao je.

‘Ne mogu ja nikome reći da će dobiti vizu ali ako je američki student i ako ga Univerzitet pozove na usavršavanje svakako će prije dobiti vizu nego bez toga’, kaže on.

Zaposlenicima CIN-a je rekao da je dobio oko 700 odgovora na oglas i da očekuje da će primiti 70 ozbiljnih studenata. U zvaničnom razgovoru sa novinarima CIN-a je izjavio da nije upisao nijednog BiH studenta. Almir Mašala, pomoćnik ministra obrazovanja u Sarajevskom kantonu kaže da nikada nije čuo za Century University.

Jedina američka institucija za visoko obrazovanje čije su diplome priznate od strane Ministarstva je Američki Univerzitet u Tuzli, koji sarađuje sa New York State University. Američki Univerzitet je aplicirao za dozvolu da oformi odjeljenje i u Sarajevu.

Denis Prcić, predsjedavajući upravnog odbora Američkog univerziteta u Tuzli kaže da je oglas Century univerziteta ‘sranje’ i izvinuo se zbog korištenja uličnog govora. On tvrdi da ta ponuda potkopava iskrena nastojanja SAD-a da donese stabilnost i napredak u BiH.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

POVEZANE PRIČE

SUISSE SECRETS

#istražioCIN

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.