Boračka udruženja dobila najmanje 83 miliona maraka

CIN je objavio bazu podataka o finansiranju boračkih udruženja koja pokazuje da su institucije vlasti u Bosni i Hercegovini za šest godina dale najmanje 83 miliona maraka za njihov rad.
Ilustracija: Željko Todorović (CIN)

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) je kreirao online bazu podataka o finansiranju boračkih udruženja u Bosni i Hercegovini (BiH). U bazi se nalaze podaci o izdvojenih 83,2 miliona KM iz budžeta općina, gradova, kantona, entiteta i Brčko distrikta od 2012. do 2018. godine za funkcionisanje ovih udruženja. Riječ je o redovnim i planiranim isplatama iz budžeta koje ne uključuju direktnu i pojedinačnu pomoć borcima te njihovo stambeno zbrinjavanje ili pomoć njihovim porodicama.

Najviše novca za boračka udruženja je izdvojeno u Federaciji BiH – 53,2 miliona maraka – a Republika Srpska je dala skoro 27,5 miliona maraka. Dok je Brčko distrikt izdvojio nešto više od 2,5 miliona maraka, glavni grad Sarajevo i njegove četiri općine su dale 4,86 miliona maraka.

Tražeći podatke o izdvajanjima za boračke organizacije, njihovim nazivima i razlozima davanja, novinari CIN-a su uputili 155 zahtjeva institucijama. Iako je većina institucija dostavila podatke, neke su ignorisale zahtjeve, ne poslavši nikakav odgovor. U takvim slučajevima novinari su podatke prikupljali iz službenih novina.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Proces prikupljanja podataka je pokazao da većina institucija ne vodi jasnu evidenciju o ovim izdvajanjima jer su nazivi boračkih udruženja nepotpuni, a za skoro polovinu davanja nije poznat razlog, odnosno namjena utroška novca. Ostali su novac potrošili na: redovne aktivnosti udruženja, obilježavanje važnih datuma, izgradnju spomenika, liječenje i pomoć svojim članovima te putovanja u inostranstvo.

Prema podacima nadležnih institucija, u BiH je registrovano skoro 1.600 udruženja proisteklih iz posljednjeg rata.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Tagovi:

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje priče

NASLOVNA_Zoran Kokanovic
Imovina političara: Poslanik Zoran Kokanović sa diplomom ugašenog fakulteta
Poslanik Zoran Kokanović je za nepunih 50 godina života stekao: milionski vrijednu imovinu, firme za kockanje i klađenje, eksploataciju riječnog materijala, diplomu...
Sanja Vulić
Imovinski napredak zastupnice Sanje Vulić i tajna diploma
Državna zastupnica Sanja Vulić u biografiji navodi da je profesorica razredne nastave, ali se ipak odlučila posvetiti politici. Zahvaljujući visokim primanjima,...
Državni delegat Sredoje Nović nije želio razgovarati o pomilovanju koje je njegov stranački šef potpisao njegovom nećaku Svjetlanu Noviću (Foto: Dženat Dreković / CIN)
Milorad Dodik potpisao pomilovanje nećaku Sredoja Novića
Milorad Dodik je iskoristio poziciju predsjednika Republike Srpske da smanji zatvorsku kaznu Svjetlanu Noviću, nećaku svog stranačkog kolege osuđenom za nasilje...
Učitaj još

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.