Uposlenicima SIPA-e naređeno da napuste ured u Banjoj Luci

Uposlenicima Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Regionalnom uredu u Banjoj Luci je naređeno da napuste zgradu i pokupe svoje lične stvari, potvrdili su novinarima CIN-a tri uposlenika SIPA-e.
Zgrada SIPA-e u Banjoj Luci (Foto: CIN)

Uposlenicima Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u sjedištu Regionalnog ureda u Banjoj Luci je naređeno da napuste zgradu i pokupe svoje lične stvari, potvrdili su novinarima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) tri uposlenika SIPA-e.

Naredba je došla usmenim putem, a nakon što napuste prostorije SIPA-e, objekat bi trebali obezbjeđivati policajci Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUPRS), rekli su novinarima. Jedan od njih je izjavio da je naredba došla od direktora SIPA-a Darka Ćuluma.

Po saznanju novinari su kontaktirali Regionalni ured u Banjoj Luci u kojem su rekli da “ne mogu davati nikakve informacije“ i da kontaktiraju Sarajevo. Nakon upita da li ima nekog u zgradi spustili su slušalicu. Iz ureda u Sarajevu nisu htjeli dati izjavu.

Ćulum se nije javljao na pozive novinara.

Predsjedništvo BiH je povodom ovog događaja zatražilo reakciju EUFOR-a, potvrđeno je CIN-u iz ove institucije.

Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) je 27. februara po hitnom postupku izglasala set zakona, među kojima i onaj kojim se zabranjuje rad Suda i Tužilaštva BiH, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) te SIPA-e na teritoriji ovog entiteta.

Tako je MUPRS-a još jučer pozvao uposlenike SIPA-e iz Republike Srpske da podnesu zahtjev “najbližoj policijskoj stanici” u entitetu kako bi „bili preuzeti“ i zasnovali radni odnos u MUPRS-u.

Ovo izglasavanje je došlo dan nakon što je predsjednik RS-a Milorad Dodik nepravosnažno osuđen na Sudu BiH na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika za BiH.

Ubrzo potom su vlasti RS-a pod vođstvom predsjednika RS-a započele rušenje postojećeg pravosudnog i policijskog sistema u BiH donošenjem seta zakona uz prijetnju zatvorom zaposlenicima institucija koji se ogluše na poziv za njihovo napuštanje i prelazak u institucije entiteta.

Tužilaštvo ispituje Dodikovu ulogu u napadu na ustavni poredak BiH
Sedam dana nakon nepravosnažne presude zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je predmet nove istrage − zbog napada na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.

Tagovi:

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
UIOBiH
Potvrđena optužnica protiv „crnokošuljaša“ iz UIOBiH
Sud BiH je potvrdio optužnicu koju je Državno tužilaštvo podiglo protiv inspektora UIOBiH: Jelene Majstorović, Radenka Popovića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića...
NASLOVNA_Policija RS
Propis Vlade RS-a o preuzimanju radnika SIPA-e u neskladu sa zakonom
Dan nakon poziva uposlenicima SIPA-e da pređu u entitetske policijske organe MUPRS-a tvrdi da su već primili prve zahtjeve. Sagovornici CIN-a kažu da uredba koja...
Učitaj još

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.