Površina

80.166.000 m2

Upravljač

Javna ustanova Zaštićeni pejzaž „Konjuh“

Mjesto

Tuzlanski kanton

Zaštićeno je područje od 2009. godine, a 2014. i 2017. su donesene Izmjene zakona o proglašenju ovog zaštićenog područja.

Kategorija

Zaštićeni pejzaži – V

Specifičnosti

Područje planine Konjuh pripada oblasti unutrašnjih Dinarida. Bogato je različitim tipovima šuma. Prisutne su rijetke biljne vrste: bosanski ljiljan, bosanska perunika, sunovrat, iva, lincura, ali i ugrožene vrste životinja: mrki medvjed, vidra, riječni rak itd. Dominantni vodotoci na ovom području su rijeke Drinjača i Oskova. Na ovom području je i prirodno Paučko jezero.

U obuhvatu Zaštićenog pejzaža nalaze se: vrela Studešnica i Krabašnice koja se koriste za vodosnabdijevanje Banovića, vrelo Muške vode, vrela Gluha bukovica i Starička rijeka kaptirana u svrhu vodosnabdijevanja Kladnja i Brateljevića. Pored spomenutih na teritoriji Zaštićenog pejzaža evidentirana su, ali neispitana, mnoga izvorišta. Evidentirani su i spomenici kulture iz raznih perioda koje nadležne službe zaštite uglavnom nisu registrovale.

Trenutno stanje

Postavljene su informativne table sa obilježjima zaštićenog područja. Ulaz se naplaćuje.

Dozvoljeno

sječa stabala uzgojno-sanitarnog karaktera u cilju očuvanja i unapređenja zdravstvenog stanja, košenje, oplemenjivanje – ekološka restauracija postojećih vodotoka i jezera, rekreacija, unapređenje infrastrukture (staze, klupe) za rekreaciju, postavljanje informativnih sadržaja, razvoj centralizovanog upravljanja otpadom, istraživanje, korištenje, obnova i prezentacija kulturno-historijskog naslijeđa, izgradnja ambijentalno uklopljene turističke infrastrukture, izgradnja edukacijskih, turističkih, sportskih, kulturnih i rekreacijskih objekata za turizam

Zabranjeno

sve aktivnosti koje bi mogle narušiti postojeći ekosistem, sječa šume, iskorjenjivanje ili bilo kakvo oštećenje stabala (osim uzgojne i sanitarne sječe), eksploatisanje mineralnih sirovina, iskorištavanje fosilnih resursa, lov i ribolov, sakupljanje ljekovitih biljaka, sakupljanje gljiva, prikupljanje primjeraka divlje flore i faune, unošenje invazivnih vrsta, kretanje stoke bez nadzora pastira, izgradnja (osim objekata koji su u funkciji upravljanja i korištenja zaštićenog područja i upravljanja šumama), aktivnosti koje za posljedicu imaju gubitak količine i kvaliteta pitke vode u izvorištima i sistemima za napajanje mjesnih vodovoda

 

Vezani dokument

ZAKON O ZAŠTITI PRIRODE FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
ZAKON O IZMJENAMA ZAKONA O PROGLAŠENJU DIJELA PODRUČJA PLANINE KONJUH ZAŠTIĆENIM PEJZAŽOM KONJUH

Preuzimanje sadržaja Centra za istraživačko novinarstvo dopušteno je uz obavezno navođenje izvora www.cin.ba

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.