CIN dobio 17. presudu u borbi za javne podatke

Sud je zaključio da je Vlada FBiH napisala nejasnu i neodređenu odluku koja nije u skladu sa zakonom.
CIN je za 12 godina uz pomoć Centra za pružanje pravne pomoći TIBiH dobio 17 presuda u borbi za poštivanje ZOSPI-ja (Foto: Dženat Dreković / CIN)

Kantonalni sud u Sarajevu donio je presudu protiv Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) jer je bez jasnog objašnjenja odbila dostaviti podatke o primanjima ministara, njihovih zamjenika i savjetnika Centru za istraživačko novinarstvo (CIN).

Novinari CIN-a su krajem 2021. godine tražili iznose plata i drugih primanja, ali su iz Generalnog sekretarijata Vlade umjesto toga poslali samo osnovice i koeficijente, odbivši pristup pojedinačnim iznosima.

U rješenju su napisali da nije sporno da su traženi podaci javni, „nego što bi dostavom navedenih informacija bili vidljivi i pojedini dijelovi ličnih informacija koje su Zakonom izuzete od saopćavanja“. Uz to su dodali da davanje javnosti pristup određenim podacima „ne može biti samo sebi svrha“, ne objašnjavajući šta pod tim podrazumijevaju.

Zbog toga je Sud utvrdio da je odluka Generalnog sekretarijata Vlade FBiH nejasna i neodređena jer CIN-u nije jasno obrazloženo zašto je odbijen pristup podacima. Sud zaključuje da Generalni sekretarijat i Vlada FBiH nisu uvrdili sve činjenice koje su važne za donošenje zakonitog rješenja.

Vlada FBiH je godinama uredno odgovarala na istovjetni zahtjev novinara CIN-a, ali je 2021. godine bez obrazloženja promijenila praksu. Sada će ga morati razmatrati ponovo u skladu sa presudom Suda.

CIN je od 2012. godine uz veliku podršku Centra za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije Transparency International BiH dobio 17 presuda protiv ustanova i institucija koje su odbile poštovati zakone o slobodi pristupa informacijama. Među njima su i pravosudne te institucije koje poput Vlade FBiH odjednom odluče zabraniti pristup podacima koji su do tada bili dostupni javnosti.

Sudovi u ovim presudama upozoravaju na pravo građana da znaju kojim podacima raspolažu javne službe, ali institucije mnoge podatke i dalje kriju od javnosti. Neke među njima svoju praksu ne mijenjaju ni nakon tužbi, ignorišući stavove sudova.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
UIOBiH
Potvrđena optužnica protiv „crnokošuljaša“ iz UIOBiH
Sud BiH je potvrdio optužnicu koju je Državno tužilaštvo podiglo protiv inspektora UIOBiH: Jelene Majstorović, Radenka Popovića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića...
NASLOVNA_Policija RS
Propis Vlade RS-a o preuzimanju radnika SIPA-e u neskladu sa zakonom
Dan nakon poziva uposlenicima SIPA-e da pređu u entitetske policijske organe MUPRS-a tvrdi da su već primili prve zahtjeve. Sagovornici CIN-a kažu da uredba koja...
Učitaj još