Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki

Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju potrebna podrška cijelog sistema.
Okrugli stol „Digitalizacija i transparentnost javnih nabavki u jedinicama lokalne samouprave u BiH“ (Foto: Dženat Dreković / CIN)

Digitalizacija javnih nabavki može unaprijediti transparentnost, smanjiti troškove i šanse za korupciju te istovremeno ubrzati procedure i povećati efikasnost tenderskog procesa.

Ovo je zaključak sa Okruglog stola „Digitalizacija i transparentnost javnih nabavki u jedinicama lokalne samouprave u BiH“ koji su u Sarajevu organizovali Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), „Futura“ i Centar za istraživanja i studije GEA.

Panelista Ognjen Erić sa Ekonomskog fakulteta u Banjoj Luci je naveo da će uvođenje digitalnih alata i AI (umjetne inteligencije, op. a.) biti neizbježan korak u reformi sistema javnih nabavki jer se zemlja na svom putu ka Evropskoj uniji (EU) mora prilagoditi zahtjevima EU regulative.

„BiH je započela proces digitalizacije uvođenjem Portala javnih nabavki. Međutim, sistem nije u potpunosti digitaliziran, što znači da se i dalje oslanja na manuelnu obradu podataka“, rekao je Erić, podsjećajući da to, između ostalog, ostavlja prostor za subjektivne odluke i moguće nepravilnosti.

U svijetu postoje digitalna rješenja poput elektronske evaluacije ponuda gdje softverski alati automatski ocjenjuju ponude na osnovu unaprijed definisanih kriterija, podsjetili su učesnici okruglog stola.

AI alati mogu analizirati podatke prethodnih tendera i prepoznati moguće neregularnosti, uključujući sukobe interesa i sumnjive obrasce u vezi sa dodjelom ugovora. Također, analizom prethodnih ugovora AI može predložiti realne tržišne cijene čime se smanjuje mogućnost preplaćivanja ugovora i potencijalnih malverzacija.

Uz ovaj alat tzv. blokchain tehnologija omogućava platformu na kojoj se jednom uneseni podaci o tenderu ne mogu mijenjati. Ponude su šifrirane i vidljive tek nakon isteka roka. Ovakva platforma prati svaki korak realizacije ugovora, uključujući vrijeme isporuke roba i izmjene cijena te omogućava automatsku isplatu nakon ispunjenja ugovora.

„Implementacija AI prošle godine u Španiji iznosila je 4,5 miliona eura u provinciji koja je veličine jedne polovice BiH, ali je ušteda kroz transparentnost daleko veća“, rekao je Erić.

Goran Rakić iz Saveza opština i gradova Republike Srpske je saglasan da koncentracija javnih nabavki na jednom mjestu donosi uštede: „Za Grad Beograd sve javne nabavke svih javnih poduzeća se nalaze na jednoj platformi, čime je ostvarena ušteda od preko 10 miliona KM“.

Za predložena sistemska rješenja je potrebna legislativna i finansijska podrška jer je implementacija skupa i zahtijeva specijalizirano znanje.

Neki od učesnika okruglog stola, među kojima su bili predstavnici općina, ministarstava i nevladinih organizacija, smatraju da je to velika prepreka ka realizaciji prijedloga, ali da ne treba isključiti pokušaj primjene pojedinačnih alata.

Potreba za razgovorom o načinima poboljšavanja procesa javnih nabavki proizašla je iz istraživanja koje je u decembru 2024. godine proveo Centar za istraživanja i studije GEA iz Banje Luke na uzorku od 143 jedinice lokalne samouprave.

Istraživanje je pokazalo da građani skoro svake druge općine i grada u Bosni i Hercegovini nemaju dostupne podatke o trošenju javnog novca jer je budžetska transparentnost u ovim sredinama na izuzetno niskom nivou.

Građanima nedostupni podaci o budžetima u skoro pola općina i gradova BiH
Rezultati istraživanja o budžetskoj transparentnosti koje je proveo Centar za istraživanja i studije - GEA iz Banje Luke pokazuju nizak nivo transparentnosti lokalnih samouprava u Bosni i Hercegovini.

Ove aktivnosti su organizovane u okviru projekta LENS – Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za monitoring javnih budžeta koji finansira Evropska unija. Cilj ovog projekta je doprinijeti borbi protiv korupcije kroz podizanje nivoa praćenja budžetske potrošnje i korištenja javnih sredstava na lokalnom nivou, uz aktivno učešće civilnog društva.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

UIOBiH
Potvrđena optužnica protiv „crnokošuljaša“ iz UIOBiH
Sud BiH je potvrdio optužnicu koju je Državno tužilaštvo podiglo protiv inspektora UIOBiH: Jelene Majstorović, Radenka Popovića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića...
NASLOVNA_Policija RS
Propis Vlade RS-a o preuzimanju radnika SIPA-e u neskladu sa zakonom
Dan nakon poziva uposlenicima SIPA-e da pređu u entitetske policijske organe MUPRS-a tvrdi da su već primili prve zahtjeve. Sagovornici CIN-a kažu da uredba koja...
SIPA_Banja Luka
Uposlenicima SIPA-e naređeno da napuste ured u Banjoj Luci
Uposlenicima Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Regionalnom uredu u Banjoj Luci je naređeno da napuste zgradu i pokupe svoje lične stvari, potvrdili su novinarima...
Učitaj još

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.