Đukanović – ličnost godine u korupciji i organiziranom kriminalu

Premijer Crne Gore dobitnik je priznanja međunarodne novinarske mreže OCCRP.

Međunarodna novinarska mreža Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) proglasila je premijera Crne Gore Mila Đukanovića ličnošću koja je u protekloj godini najviše doprinijela promoviranju korupcije i organiziranog kriminala.

Đukanovića je za ovo priznanje predložila Vanja Ćalović, direktorica crnogorske Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), a preko pedeset novinara unutar mreže OCCRP-a učestvovalo je u izboru.

„Nagrada je zaslužena“, rekla je Ćalović za stranicu OCCRP-a. „Đukanović, posljednji evropski diktator, zarobio je državu za svoje privatne interese i pretvorio je u utočište za kriminalce. Dok se on, njegova porodica i prijatelji bogate, obični ljudi pate zbog siromaštva, nepravde i bezakonja. Oni koji se usuđuju da govore o korupciji postaju njegove mete.“

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Đukanovićevo prvo radno mjesto bilo je – premijer Crne Gore, stoji u obrazloženju. „Skoro tri decenije radio je kao predsjednik ili premijer. Iako se predstavlja kao napredan, prozapadni političar, izgradio je državu posvećenu korupciji i pružanju utočišta organizovanom kriminalu.“

OCCRP navodi nekoliko slučajeva organiziranog kriminala i korupcije u koje je premijer Crne Gore bio umiješan. Od krijumčarenja cigareta u saradnji s italijanskim kriminalnim porodicama, preko osiguravanja utočišta za osobe iz kruga organiziranog kriminala poput Darka Šarića, Stanka Subotića i Nasera Kelmendija, Safeta Kalića i Brana Mićunovića.

Zajedno sa svojom porodicom, stoji u obrazloženju OCCRP-a, privatizirao je Prvu banku i koristio je za pranje novca i davanje kredita ljudima iz svijeta organiziranog kriminala. Također je učestvovao u prodaji zemljišta na crnogorskoj obali ruskim tajkunima i azerbejdžanskim firmama koje kontrolira porodica predsjednika Alijeva.

Osigurao je 300 miliona eura državnih garancija za kredite privatnih kompanija, a više od polovine ovih kredita, 184 miliona, nije otplaćeno pa će dugove vraćati crnogorski građani, stoji između ostalog u obrazloženju međunarodne mreže istraživačkih novinara OCCRP.

„Ovo priznanje vidimo kao nagradu za Đukanovićevo životno djelo“, rekao je urednik OCCRP-a Drew Sullivan. „Niko, osim Putina, ne vodi državu koja se u tolikoj meri oslanja na korupciju, organizovani kriminal i prljavu politiku. Ona je istinski i duboko trula.“

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Tagovi:

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Narukvica iz porodilišta Univerzitetskog kliničkog centra RS-a (Foto: CIN)
Godinu dana kasnije: nadležni i dalje ne znaju gdje je Sara
Okružno javno tužilaštvo Banja Luka je za godinu dana saslušalo 40 svjedoka, naložilo vještačenje uzoraka obdukcije te prikupilo i pregledalo oko hiljadu stranica...
Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
UIOBiH
Potvrđena optužnica protiv „crnokošuljaša“ iz UIOBiH
Sud BiH je potvrdio optužnicu koju je Državno tužilaštvo podiglo protiv inspektora UIOBiH: Jelene Majstorović, Radenka Popovića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića...
Učitaj još