Građani elektronski mogu prijaviti korupciju

Dojavljivačima korupcije Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije garantuje diskreciju.

Od ponedjeljka građani mogu prijaviti korupciju i elektronskim putem, na internet adresu www.apik.ba.

Poziv za prijave upućuje Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, koja osim ove opcije na svojoj web stranici nudi informacije o radu i vijesti iz zemlje vezane za korupciju.

Sanita Rožajac, savjetnica za medije u Agenciji, kaže da osobe koje šalju informaciju o korupciji trebaju ostaviti podatke protiv koga se prijava podnosi. Također je potrebno navesti šta je predmet prijave, vrijeme kada je došlo do koruptivnog djela i mjesto gdje se ono dogodilo.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Rožajac kaže da je svim osobama koje podnesu prijavu diskrecija zagarantovana.

‘Da bi se zaštitili od napada hakera, prijave nakon prispijeća sortiramo u svoju arhivu. Potom ih brišemo sa e-maila i kompjutera’, rekla je Rožajac.

Ona nije govorila o broju prijava koje su pristigle, ali je kazala da je do sada primala pisane prijave u zapečaćenim kovertama. Od stavljanja u funkciju web stranice, prijave su počele pristizati i elektronskim putem.

Rožajac je objasnila da Agancija još ne radi u punom kapacitetu jer nema dovoljno osoblja. Kaže da čekaju saglasnost Vijeća ministara za pravilnik o unutrašnjoj organizaciji, te za budžet za 2012. godinu. Poslije toga će biti u mogućnosti da rade na ispunjavanju svojih ciljeva, a osnovni je da postanu vodeća organizacija za prevenciju i koordinaciju u borbi protiv korupcije.

Sve prijave Agancija razmatra i procjenjuje, a potom ih prosljeđuje policiji, Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), tužilaštvima ili drugim institucijama za koje Agencija procijeni da su nadležne za istragu.

Web stranica je izrađena uz finansijsku pomoć Policijske misije Evropske unije u BiH (EUPM).

Monja Kolunder, portparol ove međunarodne institucije, kaže da im se Agencija obratila sa zahtjevom za finansiranje, u cilju poboljšanja odnosa sa građanima.

‘To je urađeno u sklopu dvogodišnjeg projekta pomoći policijskim institucijama’, objasnila je Kolunder.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

NASLOVNA
PRIJAVITE SE: Poziv lokalnim NVO na trening za praćenje budžeta
Trening je namijenjen predstavnicima lokalnih nevladinih organizacija iz cijele BiH kojima su u fokusu rada monitoring javnih bužeta i zagovaranje, antikorupcijska...
Skupstina Brcko distrikta
Brčko na korak do zakona o slobodi pristupa informacijama koji zabranjuje žalbe građana
Skupština Brčko distrikta usvojila je u prvom čitanju Nacrt zakon o slobodi pristupa informacijama kojim se zabranjuju žalbe i povećavaju troškovi zainteresovanih...
Damir Vejo
Optužen bivši direktor Policijske akademije Damir Vejo
Općinski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Policijske akademije u Sarajevu Damira Veje zbog zloupotrebe službenog automobila, o čemu je...
Učitaj još

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.