Građani elektronski mogu prijaviti korupciju

Dojavljivačima korupcije Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije garantuje diskreciju.

Od ponedjeljka građani mogu prijaviti korupciju i elektronskim putem, na internet adresu www.apik.ba.

Poziv za prijave upućuje Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, koja osim ove opcije na svojoj web stranici nudi informacije o radu i vijesti iz zemlje vezane za korupciju.

Sanita Rožajac, savjetnica za medije u Agenciji, kaže da osobe koje šalju informaciju o korupciji trebaju ostaviti podatke protiv koga se prijava podnosi. Također je potrebno navesti šta je predmet prijave, vrijeme kada je došlo do koruptivnog djela i mjesto gdje se ono dogodilo.

Rožajac kaže da je svim osobama koje podnesu prijavu diskrecija zagarantovana.

‘Da bi se zaštitili od napada hakera, prijave nakon prispijeća sortiramo u svoju arhivu. Potom ih brišemo sa e-maila i kompjutera’, rekla je Rožajac.

Ona nije govorila o broju prijava koje su pristigle, ali je kazala da je do sada primala pisane prijave u zapečaćenim kovertama. Od stavljanja u funkciju web stranice, prijave su počele pristizati i elektronskim putem.

Rožajac je objasnila da Agancija još ne radi u punom kapacitetu jer nema dovoljno osoblja. Kaže da čekaju saglasnost Vijeća ministara za pravilnik o unutrašnjoj organizaciji, te za budžet za 2012. godinu. Poslije toga će biti u mogućnosti da rade na ispunjavanju svojih ciljeva, a osnovni je da postanu vodeća organizacija za prevenciju i koordinaciju u borbi protiv korupcije.

Sve prijave Agancija razmatra i procjenjuje, a potom ih prosljeđuje policiji, Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), tužilaštvima ili drugim institucijama za koje Agencija procijeni da su nadležne za istragu.

Web stranica je izrađena uz finansijsku pomoć Policijske misije Evropske unije u BiH (EUPM).

Monja Kolunder, portparol ove međunarodne institucije, kaže da im se Agencija obratila sa zahtjevom za finansiranje, u cilju poboljšanja odnosa sa građanima.

‘To je urađeno u sklopu dvogodišnjeg projekta pomoći policijskim institucijama’, objasnila je Kolunder.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
UIOBiH
Potvrđena optužnica protiv „crnokošuljaša“ iz UIOBiH
Sud BiH je potvrdio optužnicu koju je Državno tužilaštvo podiglo protiv inspektora UIOBiH: Jelene Majstorović, Radenka Popovića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića...
NASLOVNA_Policija RS
Propis Vlade RS-a o preuzimanju radnika SIPA-e u neskladu sa zakonom
Dan nakon poziva uposlenicima SIPA-e da pređu u entitetske policijske organe MUPRS-a tvrdi da su već primili prve zahtjeve. Sagovornici CIN-a kažu da uredba koja...
Učitaj još

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.