Đemal Memagić, član Stranke demokratske akcije (SDA), od 2012. godine je načelnik Općine Olovo. Da će osvojiti četvrti mandat, znalo se još prije održavanja lokalnih izbora 2024. godine jer je bio jedini kandidat za tu poziciju.
Memagić je 2021. godine za nešto više od pola miliona KM kupio stan u Poreču. Pored nove nekretnine u imovinskom kartonu koji je 2024. dostavio Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine (CIKBiH), prvi put otkako je načelnik Olova prijavio je da posjeduje automobil. Platio ga je 412.000 KM.
„Maybach, Mercedes (…) ljudi se okreću za njim. Pogotovo, omladina”, rekao je Memagić novinarima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN).
Memagić kaže da je stan i automobil kupio nakon što je kompaniji „Bingo“ prodao robnu kuću u Olovu za dva miliona i 200.000 KM. On ima kuću i dvije vikendice u Olovu. Njihovu vrijednost procijenio je na 350.000 KM.
Prijavio je da posjeduje i stan u BiH, vrijednosti od 40.000 KM. Stan se nalazi u Varešu. On je 2018. za 160.000 KM kupio i stan u Sarajevu, ali ga nije navodio u imovinskim kartonima.
„Pa, ne znam da li sam navodio, da li nisam, ali imam stan”, rekao je Memagić.
Posjeduje i nekoliko parcela zemljišta, ukupne površine oko 30.000 kvadrata, ali to nije naveo u posljednjem kartonu. Ni ranije nije tačno prijavljivao zemljišta. Kaže da je smatrao da ne treba navoditi nasljedstvo od oca, iako je manji dio ovog zemljišta kupio.
„Pa, ima ovo standardno zemljište koje se podrazumijeva pod vikendicu. Ima, naravno, opet ovo zemljište koje je ćaćevina, ali to su vrijednosti nikakve”, objašnjava on.
CIK-u je prijavio da ima 668.250 KM ušteđevine. Vrijednost firme procijenio je na 42,3 miliona KM. Ukupan iznos njegovih prijavljenih prihoda u 2024. godini je 2,7 miliona KM. Najveći dio je dobit od firme dok je njegova godišnja plata nešto veća od 57.000 KM.
Memagić kaže da platu daje drugima jer se ne bi dobro osjećao da je uzima, s obzirom na sve što posjeduje: „Dijelio sam studentima, pravio kuće ljudima, kupovao djeci knjige, paketiće, kupovao ljudima krave”.
Supruga Almasa u Sarajevu posjeduje stan čija je vrijednost procijenjena na 160.000 KM. Njena godišnja primanja iznose oko 150.000 KM.
Memagić je CIK-u prijavio i imovinu sina Rasima i kćerke Sedine Hasković: „Mislim da to nema veze sa mnom, pogotovo što imaju po 20 godina radnog staža, valjda mogu imati stan, auto”.
Rasim Memagić posjeduje stan u Sarajevu koju je kupio za 733.555 KM. Načelnikov sin ima i stan u Olovu te pola kuće i zemljišta na Buni kod Mostara.
„Sin je izvršni direktor, ima svoju platu, svoj karton, svoju zaradu, svoju dividendu, na kraju krajeva. Ništa nije sakriveno. Prema tome, nećemo to brkati da sam ja sad nešto sinu davao mimo rezona, nego, jednostavno, sve tokovi. Ima jasno kad se prebaci dividenda koja je ta, koliko ide sinu, koliko ide kćerki, koliko ide meni, koliko ide supruzi”, rekao je načelnik Olova.
Njegova kćerka Sedina Hasković ima stan u Sarajevu koji je platila oko 400.000 KM.
Brojne nekretnine u Olovu, Visokom, Varešu i Banovićima su u vlasništvu kompanije „Alma Ras”. Memagić kaže da njihovu vrijednost prijavljuje pod ukupnom vrijednošću kompanije.
Biznis i politika
Memagić, po struci moler i krojač, prije rata je radio u firmi „Ola“ Olovo, komunalnom preduzeću u Olovu te u firmi „Alhos” u Sarajevu. Imao je i privatnu molersku firmu.
Po završetku rata u Olovu je osnovao kompaniju „Alma Ras“ u koju je uložio više od 20 miliona KM. Firma danas ima oko 1.300 uposlenika. Pored centralne firme u Olovskim Lukama, proizvodni pogoni se nalaze i u Srebrenici, Visokom, Banovićima i Carevoj Ćupriji, dok se butici nalaze širom BiH i regiona. Dobit kompanije u 2023. godini je bila 3,1 milion KM.
Od 2010. godine član je SDA. Predsjednik je stranke u Olovu, a ranije je bio i u Glavnom odboru. Na općim izborima 2022. godine je izabran u Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH, ali je odustao od mandata: „Shvatio sam da nema razloga biti u opoziciji”.
Više o karijeri i imovini načelnika Memagića građani mogu čitati u CIN-ovoj bazi „Imovina političara”.
Ova baza predstavlja jedinistvenu riznicu podataka o: karijeri, obrazovanju, imovini, sudskim postupcima, stranačkoj pripadnosti oko 230 političara i javnih funkcionera. Novinari CIN-a od 2009. godine prikupljaju podatke i neprestano ažuriraju bazu novim profilima. U bazi su profili političara koji trenutno obnašaju funkcije, kao i onih koji su završili političku karijeru.