Search
Close this search box.

Imovina političara: parlamentarac Šemsudin Dedić, štedljivi podstanar

Šemsudin Dedić, državni poslanik i bivši federalni ministar, cijeli radni vijek prima plaću iz budžeta javnih institucija i organa vlasti. U nekretnine nije mnogo ulagao pa je uspio uštedjeti skoro 340.000 maraka.

Šemsudin Dedić, poslanik u Parlamentu Bosne i Hercegovine (BiH) i bivši federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva iz Stranke demokratske akcije (SDA), većinu svoje imovine je naslijedio od oca. Vlasnik ili suvlasnik je oko šest hektara zemlje i kuće u rodnom gradu koju je procijenio na 200.000 maraka.

„Sve što imam to je u Bihaću, nemam ovdje u Sarajevu ništa. U Sarajevu sam podstanar”, rekao je novinarima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) u razgovoru 2021. godine. Tada je najavio da bi se to moglo promijeniti.

On je za nešto više od dvije decenije rada u državnim institucijama i obavljanja javnih funkcija uspio uštedjeti 336.530 maraka kojima planira kupiti nekretninu u Sarajevu. Novinarima je rekao da je dio novca uštedio, a dio naslijedio od naplaćenih obveznica stare devizne štednje njegovog oca.

„Planiram sebi uzeti neku nekretninu možda u Sarajevu ako se zadržim. (…) Štedim pa jednog dana ću riješiti stambeno pitanje”, rekao je Dedić koji se kasnije nije javljao novinarima. Nekretninu još nije kupio.

Dedić je u Sarajevu bio podstanar otkako je postao ministar 2015. godine. Vlada Federacije BiH (FBiH) sufinansirala je troškove kirije sa 599 KM mjesečno.

I njegovo dvoje maloljetne djece su uštedjeli značajnu sumu novca – više od 51.000 maraka. Rekao je da su djeca ovaj novac dobijala u raznim prilikama od rođenja. Njegova supruga Amra ima automobil „Volvo“, vrijedan 78.000 maraka i 20.000 KM ušteđevine.

Dedićevo političko napredovanje

Nakon što je diplomirao na Ekonomskom fakultetu u Tuzli, Dedić se 2001. godine zapošljava u Carinskoj upravi Federacije BiH (FBiH), a zatim prelazi u Upravu za indirektno oporezivanje BiH (UIOBiH) na poziciju stručnog saradnika za poslove interne revizije u Banjoj Luci. U UIOBiH je radio do 2005. i svog prvog političkog angažmana kada je stupio na poziciju ministra finansija u Vladi Unsko-sanskog kantona. Nakon dvije godine je preuzeo poziciju premijera u ovom kantonu.

Nakon kantonalnog prelazi na federalni nivo vlasti.  Od 2011. do 2014. godine je bio zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH. Godinu dana poslije imenovan je za ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Dedić je na općim izborima 2018. osvojio četverogodišnji poslanički mandat u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Nije bio posebno aktivan kao državni zastupnik – postavio je četiri poslanička pitanja i imao dvije inicijative. Međutim, na posljednjim izborima 2022. godine ponovo se kandidovao i osvojio mandat.

On je tokom cijelog mandata u Državnom parlamentu radio i kao federalni ministar. U razgovoru sa novinarima CIN-a je rekao da mu je obavljanje dvije funkcije istovremeno bilo veoma naporno.

„Zbog ovih svih okolnosti – da, jednostavno, obavljam i poziciju ministra poljoprivrede, a nemamo mogućnost da zamijenimo vladu (…) − ovdje sam s radnim mjestom i gore na sjednicama, komisijama i svim onim obavezama koje imam“, pojasnio je potpredsjednik SDA novinarima.

Profil Šemsudina Dedića je dio CIN-ove baze podataka „Imovina političara“. Ovo je najpotpunija baza podataka o prihodima te pokretnoj i nepokretnoj imovini više od 130 zvaničnika i političara vladajućih i opozicionih stranaka u BiH. Bazu podataka čine informacije o njihovom obrazovanju, profesionalnoj i političkoj karijeri te podaci o ušteđevini, kreditima i njihovim udjelima u preduzećima. U njoj možete pronaći i informacije o tužbama i sudskim presudama protiv političara i funkcionera.

 

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.