Search
Close this search box.

“Zelena agenda” u BiH na čekanju

Na CIN-ovoj stranici možete pronaći informacije o „Zelenoj agendi“ i dokumente sa smjernicama na čije se sprovođenje BiH obavezala. Prošlo je dvije godine od potpisivanja ovih dokumenata, a bh. vlasti nisu gotovo ništa uradile.
Ilustracija: Željko Todorović (CIN)

Specijalizirana stranica nudi informacije o „Zelenoj agendi za Zapadni Balkan”, deklaraciji koja je usvojena u novembru 2020. godine na Samitu za Zapadni Balkan u Sofiji. Uz Bosnu i Hercegovinu (BiH) ovu deklaraciju je potpisalo još pet zemalja: Albanija, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija.

Potpisnice su se obavezale da će raditi na uvođenju čiste energije, a smanjivanju negativnog utjecaja korištenja fosilnih goriva u cijeloj ekonomiji – proizvodnji i potrošnji, oporezivanju i socijalnim davanjima. Na ovaj način zemlje će dati svoj doprinos krajnjem cilju – da Evropa do 2050. godine bude prvi „klimatski neutralan” kontinent.

 

Zelena agenda

 

Uz osnovne informacije o „Zelenoj agendi” Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) je objavio i glavne smjernice za sprovođenje ovog dokumenta kroz pet ključnih oblasti: klimatske promjene (dekarbonizacija, energetika, mobilnost), cirkularna ekonomija (otpad, recikliranje, održiva proizvodnja, efikasna upotreba resursa), biodiverzitet (zaštita i obnova ekosistema), borba protiv zagađenja zraka, vode i tla te održivost ruralnih područja.

Na stranici možete pročitati i preuzeti originalne i prevedene dokumente vezane za „Zelenu agendu“ − „Sofijsku deklaraciju o zelenom planu za Zapadni Balkan“, „Smjernice za provedbu Zelene agende za Zapadni Balkan“ i druge. Uz to, na stranici možete naći CIN-ove baze podataka i istraživačke priče koje obrađuju pitanja koja su usko vezana za pet ključnih oblasti „Zelene agende“.
Deklaraciju za BiH je potpisala ministrica vanjskih poslova Bisera Turković. Iz ovog ministarstva CIN-u su dostavili kopiju Deklaracije i Smjernice za provedbu „Zelene agende“ na engleskom jeziku. Pitanja novinara o preuzetim obavezama, planu implementacije, rokovima, finansijskim sredstvima i ključnim institucijama koje će ovu obavezu sprovesti u djelo proslijedili su Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Međutim, ni iz ovog ministarstva nakon više od mjesec dana nisu dostavili konkretne informacije u vezi sa ovim pitanjima. Dostavljene su uopćene informacije – da će u sprovođenju učestvovati svi nivoi vlasti, bez navođenja koje institucije će voditi proces na državnom nivou. Također, nisu dostavljene ni informacije koji su zadaci entiteta, Brčko distrikta, kantona, gradova i općina, a izostavljen je i odgovor na pitanje šta je BiH do sada uradila. U odgovoru su naveli da je dokument pravno obavezujući za BiH, ali da nema sankcija za kašnjenje u sprovođenju ili zbog nesprovođenja obaveza.

U narednom periodu CIN će dopunjavati stranicu informacijama vezanim za sprovođenje ove deklaracije u BiH.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Povezane vijesti

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.