Isplata potraživanja krenula od sudija

Nakon pravosnažnih presuda za isplatu razlike plaća, regresa i toplog obroka, do sada je novac isplaćen samo šesterici sudija Općinskog i Kantonalnog suda u Širokom Brijegu, dok ostali uposlenici: tužitelji, pisari, daktilografi, čistačice, vozači, računovođe, ovršitelji i arhivari na svoj novac čekaju skoro četiri godine. U Kantonalnom sudu su potvrdili tu informaciju, uz obrazloženje da su sudije bile prve za isplatu jer je ona išla po redu, odnosno onako kako su presude i donesene.

UniCredit banka iz Mostara je zadužena za izvršenje sudske presude, na način da sa računa Zapadnohercegovačkog kantona (ZHK) isplati novac svim radnicima, kako i stoji u presudama. Međutim, ni do danas nije sve isplaćeno.

Kako Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva doznaje u Banci, novac se isplaćuje na osnovu spiska dužnika koje Banka dobije od Suda i raspoloživosti novca na računu kantonalnog budžeta. Za sada ima više presuda nego novca za svu isplatu. Na neke isplate se čeka i do pet godina.

Šesnaest uposlenika Općinskog suda u Širokom Brijegu od sredine 2008. godine čeka izvršenje sudske presude kojom im se iz budžeta Zapadnohercegovačkog kantona (ZHK) putem ovrhe treba isplatiti 43.544 KM nadoknade po ovom osnovu. U to nisu uračunate kamate. Oni su prije tri mjeseca uputili Vladi ZHK dopis u kojem su se žalili na diskriminaciju u isplati, budući da su sudije svoj novac dobile još 2010. godine. Nakon toga su imali i sastanak u Kantonalnom ministarstvu finansija, ali bez konkretnih rješenja.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Radnici Općinskog suda u Širokom Brijegu i Kantonalnog suda ZHK su od augusta 2005. do kraja 2007. godine primali manji iznos za plaću, regres i topli obrok nego što je to bilo propisano Zakonom o uposlenicima u organima državne službe Federacije BiH (FBiH).

Navedne naknade su u ovom vremenskom periodu isplaćivane prema Zakonu o radnim odnosima i plaćama službenika organa uprave u FBiH iz 1998. godine, koji je vrijedio do donošenja novog zakona 2005. godine. Na osnovu ovog zakona, radnici pravosudnih organa su tužili ZHK te su 2008. godine donesene pravosnažne presude na Kantonalnom sudu u Širokom Brijegu u njihovu korist.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

cin-novinar-godine
Novinari CIN-a proglašeni za novinare godine
Novinari CIN-a Mubarek Asani i Jelena Jevtić dobitnici su godišnje nagrade Društva novinara BiH „Novinar godine za 2024“. Nagrada je dodijeljena za dokumentarni...
Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
Učitaj još