Lejla Fazlagić dolazi na suđenje u Sarajevo

Potjernica protiv bivše sutkinje iz Sarajeva je povučena pa se očekuje njen povratak iz Hrvatske i pojavljivanje pred sarajevskim sudom.
Lejla Fazlagić
Bivša sutkinja Općinskog suda u Sarajevu Lejla Fazlagić (Foto: CIN)

Kantonalni sud u Sarajevu je povukao potjernicu za bivšom sutkinjom Općinskog suda u Sarajevu Lejlom Fazlagić koja je prije osam godina pobjegla u Republiku Hrvatsku, potvrđeno je Centru za istraživačko novinarstvo (CIN) iz ove pravosudne institucije.

Oni očekuju da će se Fazlagić uskoro vratiti u Sarajevo i izaći pred Sud kako bi se suočila sa optužnicom za organizovani kriminal.

Bivša sutkinja će po dolasku u Bosnu i Hercegovinu (BiH) biti u kućnom pritvoru, a njen povratak i javljanje Sudu je garantovano jamstvom na njenu imovinu u zemlji, navode iz Suda.

Fazlagić je optužena da je od 2011. do 2016. godine razbaštinila desetine vlasnika nekretnina u Sarajevu, preknjižavajući njihove kuće, stanove, poslovne prostore i zemljišta na osobe koje nisu imale pravo na tu imovinu. Najčešće su na meti bile napuštene nekretnine sarajevskih Jevreja stradalih u Drugom svjetskom ratu i drugih pokojnih Sarajlija te imovina pojedinih preduzeća. U optužnici koju je Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS) podiglo protiv sutkinje Fazlagić početkom 2018. godine piše da je nezakonito preknjiženo 19 nekretnina, vrijednih skoro osam miliona KM. U tome su joj pomagali: pojedine sudije, advokati, notari, sudski i općinski službenici i drugi. Tužilaštvo tvrdi da se radilo o organizovanoj kriminalnoj grupi pod vodstvom Alije Delimustafića, bivšeg ministra unutrašnjih poslova Republike BiH.

Optužnica protiv Fazlagić je izdvojena iz predmeta Delimustafić, a suđenje bivšem ministru je nakon više odgađanja počelo u aprilu 2024. godine.

Novinari CIN-a su u proljeće 2019. godine pronašli Fazlagić u porodičnoj vikendici u Maloj Dubi kod Makarske gdje je kao državljanka Republike Hrvatske živjela nakon odlaska iz BiH. Pravosudne institucije su tražile od Hrvatske njeno izručenja, ali susjedna država to nije dozvolila.

„Ja ću se u svoje Sarajevo vratiti. Ja ću opet postati sudija“, rekla je tada Fazlagić novinaru CIN-a.

Sutkinja Fazlagić raskućila žrtve holokausta
Kuće, stanovi i poslovni prostori sarajevskih Jevreja stradalih u holokaustu preknjiženi su na nove vlasnike, zahvaljujući nezakonitim presudama sutkinje koja je na isti način i sama prisvojila dvije nekretnine u najužem dijelu grada.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Narukvica iz porodilišta Univerzitetskog kliničkog centra RS-a (Foto: CIN)
Godinu dana kasnije: nadležni i dalje ne znaju gdje je Sara
Okružno javno tužilaštvo Banja Luka je za godinu dana saslušalo 40 svjedoka, naložilo vještačenje uzoraka obdukcije te prikupilo i pregledalo oko hiljadu stranica...
Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
UIOBiH
Potvrđena optužnica protiv „crnokošuljaša“ iz UIOBiH
Sud BiH je potvrdio optužnicu koju je Državno tužilaštvo podiglo protiv inspektora UIOBiH: Jelene Majstorović, Radenka Popovića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića...
Učitaj još