Search
Close this search box.

Nakon pisanja CIN-a devet presuda, 13 osuđenih, 28 godina zatvora

Ako sve presude postanu pravosnažne, osuđenima će biti oduzeta i materijalna korist vrijedna 2,4 miliona KM.

U posljednjih godinu dana na sudovima u Bosni i Hercegovini (BiH) izrečene su presude protiv 13 političara, direktora javnih institucija, sudija i građana zbog zloupotrebe funkcija i izbornih prevara koje je otkrio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN). Dobili su ukupno 28 godina zatvora.

Ako sve presude postanu pravosnažne, njima će biti oduzeta i nelegalno stečena imovina vrijedna 2,4 miliona maraka, dok neki od njih neće moći raditi posao na kojem su počinili krivično djelo.

Sutkinja Okružnog suda u Prijedoru Drena Marin i sutkinja Općinskog suda u Zenici Melisa Kovačević osuđene su krajem prošle godine.

Marin je nepravosnažnom presudom osuđena na devet mjeseci zatvora zbog povrede Zakona i bit će joj zabranjen rad dvije godine, ako presuda bude potvrđena. Ona je donosila rješenja kojima je postavljala svoju sestru Sandu Zubanović za advokaticu po službenoj dužnosti, o čemu je pisao Centar za istraživačko novinarstvo (CIN). Marin je na poziciji sutkinje Osnovnog suda u Prijedoru donijela 16 rješenja od 2011. do 2016. godine na osnovu kojih je njenoj sestri iz budžeta isplaćeno 7.286 KM.

Sutkinja Kovačević je pravosnažno osuđena na tri i po godine zatvora zbog zloupotrebe položaja i primanja mita, a dobila je i petogodišnju zabranu rada i bit će joj oduzeta imovinska korist od 2.122 KM i 1.200 eura. Kovačević je optužena da je uzela 4.772 KM da bi radila u korist optuženih i osumnjičenih u predmetima koji su joj dodijeljeni na Sudu u Zenici. Tužilaštvo je u optužnici navelo i da se sutkinja cjenkala za pravdu − tražila je više novca, ali je prihvatala i manje.

Pravosnažno je osuđen direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja Zeničko-dobojskog kantona Senaid Begić, a nepravosnažno direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH Kemal Čaušević i šefica prodaje u zeničkoj direkciji BH Telecoma Alma Maglić.

Begić je osuđen na dvije i po godine zatvora za zloupotrebu položaja te pronevjeru i prevaru u službi, zbog nezakonitog zapošljavanja, refundiranja troškova liječenja u inozemstvu, zloupotrebe troškova prevoza i prisvajanja mobilnog telefona koji je u vlasništvu Zavoda, o čemu je CIN pisao. Osim toga, Kantonalni sud u Zenici mu je zabranio obavljanje funkcija rukovođenja u državnim organima te javnim preduzećima i ustanovama godinu i po.

Čaušević je dobio kaznu od devet godina zatvora zbog pranja novca i primanja dara i drugih oblika koristi i bit će mu oduzeta imovina vrijedna 1,72 miliona maraka i 575.239 KM ako presuda bude potvrđena. CIN je još 2013. godine pisao o imovini Čauševića, koji je tokom sedam godina kupio devet stanova i poslovnih prostora, te 20 duluma zemljišta, dok njegovi tadašnji prihodi nisu mogli pokriti kupovinu skupocjenih nekretnina.

Maglić je dobila petogodišnju zatvorsku kaznu zbog nesavjesnog rada u službi i zloupotrebe položaja, odnosno zbog zataškavanja milionskog duga koji je nastao izdavanjem dopuna za mobilne telefone, a koji je privatna firma imala prema BH Telecomu.

Zbog izbornih prevara i kupovine glasova uz pomoć grantova iz budžeta na Osnovnom sudu u Brčkom je osuđeno osam osoba među kojima su bivši zastupnici u Skupštini Brčko distrikta.

Bivši zastupnik Ćazim Dačaj osuđen je na četvorogodišnju zatvorsku kaznu zbog zloupotrebe položaja pri dodjeli grantova lokalnim udruženjima građana. Dačaju je, osim zatvorske kazne, oduzeta imovina u vrijednosti 131 hiljade KM koju je stekao krivičnim djelom te mu je na pet godina zabranjeno da obavlja zastupničke dužnosti u Skupštini Brčko distrikta.

Zbog priprema izborne prevare pred Opšte izbore 2020. osuđeni su zastupnici Narodnog demokratskog pokreta Radoslav Bogićević i Nenad Kojić na četvoromjesečne zatvorske kazne, bivši zastupnik Hrvatske seljačke stranke Pejo Mendeš na šest mjeseci, dok su njegovi pomagači Jasmin Ravkić i Mato Gluhaković dobili četiri, odnosno dva mjeseca zatvora. Trgovci glasovima Elvir Saletović i Sanel Pengić su dobili ukupno dvije godine i četiri mjeseca zatvora.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Povezane vijesti

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.