Oko 27.000 KM koštao sat vremena rada federalnih parlamentaraca

Oko 3,2 miliona maraka je potrošeno za rad poslanika i delegata Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u prvoj polovini ove godine, podaci su do kojih je došla nevladina organizacija Centar civilnih inicijativa (CCI) i koje su predstavili danas u Sarajevu.

Prema njihovoj računici, za 37 sati rada, za 45 delegata koji su profesionalizirali svoj rad, Dom naroda Federalnog parlamenta je potrošio oko milion maraka na ime njihovih plaća i naknada (paušali, dnevnice, topli obrok, smještaj, odvojen život, vikend-posjete obitelji, korištenja kola). To znači da je iz federalnog proračuna potrošeno oko 27.000 KM za svaki sat njihovog zasjedanja, odnosno, oko 22.000 KM po delegatu.

Parlamentarci su u prosjeku zasjedali malo više od šest sati mjesečno, a sve četiri održane redovne sjednice Doma su prekinute. Predstavnički dom Parlamenta FBiH je porezne obveznike koštao dodatna 2,2 miliona.

Rezultati monitoringa rada Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine u prvih šest mjeseci 2012. godine ukazuju na pad produktivnosti u radu, što se pripisuje pokretanju rekonstrukcije vlasti i formiranju nove parlamentarne većine. U šestom mjesecu je održana samo jedna sjednica Predstavničkog doma, dok Dom naroda od kraja maja uopće ne održava sjednice.

CCI upozorava na loše planiranje obaveza, što je evidentno kroz podatak da su od 97 planiranih zakona usvojena samo dva, dok 16 usvojenih zakona nije planirano programom rada. U izvještaju je navedeno da je za neke institucije kreiranje programa rada isključivo formalno ispunjavanje obaveza a ne ključni alat za podizanje efikasnosti svoga rada i određivanje strateških pravaca u djelovanju.

Ova organizacija upozorava da Parlamentu FBiH nije stalo do rješavanje životnih problema građana, jer nijedna od planiranih sjednica u vezi sa zapošljavanjem, zdravstvom te pitanjima mladih nije održana.

CCI je radio monitoring i Vlade FBiH za prvih šest mjeseci ove godine, pri čemu je uočen značajan napredak u odnosu na prethodne vlasti. Prema rezultatima monitoringa, Federalna vlada je ostvarila za 35 posto bolje rezultate u odnosu na svoje prethodnike. U FBiH je, prema podacima ove organizacije, zaustavljen trend pada zaposlenosti i povećanja broja nezaposlenih, a povećana je i visina neto i brutoplaće.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Narukvica iz porodilišta Univerzitetskog kliničkog centra RS-a (Foto: CIN)
Godinu dana kasnije: nadležni i dalje ne znaju gdje je Sara
Okružno javno tužilaštvo Banja Luka je za godinu dana saslušalo 40 svjedoka, naložilo vještačenje uzoraka obdukcije te prikupilo i pregledalo oko hiljadu stranica...
Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
UIOBiH
Potvrđena optužnica protiv „crnokošuljaša“ iz UIOBiH
Sud BiH je potvrdio optužnicu koju je Državno tužilaštvo podiglo protiv inspektora UIOBiH: Jelene Majstorović, Radenka Popovića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića...
Učitaj još