Optuženi Zoran Čegar negirao krivicu za krivotvorenje

Bivši načelnik Sektora uniformisane policije FUP-a Zoran Čegar izjasnio se pred Općinskim sudom u Sarajevu o optužnici za krivotvorenje isprava.
Zoran Čegar dolazi na izjašnjenje o krivici u Općinski sud u Sarajevu (Foto: Dženat Dreković / CIN)

„Nisam kriv“, rekao je bivši načelnik Sektora uniformisane policije Federalne uprave policije (FUP) Zoran Čegar, izjašnjavajući se pred Općinskim sudom u Sarajevu o optužnici za krivotvorenje isprava.

Optužnicu je u septembru 2024. godine podiglo Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo, a datum nastavka sudskog procesa bit će naknadno određen.

Čegarov advokat je zatražio da suđenje bude zatvoreno za javnost zbog njegovog posttraumatskog stresnog sindroma (PTSP) i „niske tolerancije na novinare“, ali je Sud odbio ovaj zahtjev.

U optužnici piše da je Čegar u januaru 2019. godine dostavio krivotvoreni ugovor o kupoprodaji nekretnina Zemljišnoknjižnom uredu Općinskog suda u Sarajevu te još dva krivotvorena dokumenta Službi za imovinskopravne, geodetske poslove i katastar u Općini Ilijaš.

Policijski funkcioner Čegar je ovim dokumentima pokušao upisati vlasništvo na tri parcele od ukupno 20.450 kvadrata na Nišićima kod Sarajeva, navodi Tužilaštvo, iako je znao da su Ugovor, Potvrda otpravnika izvornika javnog beležnika i Klauzula o potvrđivanju isprave krivotvoreni te da ih nije izdao notar iz Loznice u Srbiji kako je na njima bilo navedeno.

Postupajuća tužiteljica je za glavni pretres predložila sudu saslušanje četiri svjedoka, vještaka iz oblasti kriminologije i izvođenje više od 30 materijalnih dokaza. Predloženo je i oduzimanje krivotvorenih dokumenata.

Slučaj je otkrio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) u oktobru 2022. godine i objavio u priči „Dvostruki život policajca Čegara“. CIN je objavio da je Čegar tokom dvadesetogodišnje službe stekao nekoliko kuća, apartmana i zemljišnih posjeda u BiH i Hrvatskoj, a u njegovom posjedu su bili i brojni automobili, brodice i motocikli. Trgovao je i bez novca, razmjenjujući svoje i tuđe nekretnine i vozila.

Dvostruki život policajca Čegara
Šef uniformisane policije FBiH Zoran Čegar je optužen za prevaru u Hrvatskoj. Dio imovine u BiH je stekao na nezakonit način. CIN otkriva da je na osnovu falsifikovanih dokumenata zaposjeo tuđe imanje.

Nekretnine u Nišićima, koje su predmet optužnice, bile su vlasništvo sarajevske firme „Volving“ Mehmedalije Žmirića koji je na 20-ak dunuma sagradio dvije kuće i ergelu. Zbog poslovnih problema u 2011. odlučio je imanje prodati Čegaru.

Kako je Žmirić ispričao novinarima CIN-a, dogovorili su cijenu od 250 hiljada maraka KM za obje kuće, ali mu je Čegar isplatio samo 50 hiljada maraka.

Prema zemljišnim knjigama, parcele su vlasništvo „Volvinga”, a objekti nisu uplanjeni.

Novinari su u sudskoj dokumentaciji pronašli da je Zoran Čegar u aprilu 2019. godine pokušao ovu zemlju uknjižiti na svoje ime, priloživši kupoprodajni ugovor koji je godinu ranije, navodno, potpisao sa Radojem Ćetkovićem, prethodnim vlasnikom zemlje. Na dokumentu je stajao potpis i pečat notarke Gorice Milenković iz Loznice u Srbiji.

Međutim, sud je njegov zahtjev odbio jer je utvrdio da vlasnici nisu ni Ćetković ni Čegar, već Žmirićev „Volving“. Osim toga, sudu je bilo neprihvatljivo i što je ugovor obrađen pred stranim notarom.

Nakon toga se istim ugovorom obratio Katastru Općine Ilijaš gdje su ga upisali kao posjednika.

Novinari CIN-a su kopiju ovog dokumenta i prateću dokumentaciju poslali notarskom uredu Gorice Milenković u Loznici, a oni su ih proslijedili Javnobeležničkoj komori Srbije na očitovanje. Glasnogovornica Komore Gordana Lazarević rekla je CIN-u da dokumenti nisu napravljeni ni u jednoj javnobilježničkoj kancelariji u Srbiji. U vrijeme koje je navedeno na jednom dokumentu javni bilježnici nisu ni postojali u ovoj zemlji.

Općina Ilijaš je nakon saznanja iz CIN-ove priče provela postupak provjere te po uputama Federalne geodetske uprave donijela rješenje da u posjedovni list upiše stanje prije promjene. Tako je ime Zorana Čegara izbrisano iz vlasništva, a ponovo je upisano ime prethodnog vlasnika od kojeg je Žmirić kupio imanje na Nišićima.

Nakon objave CIN-ovog teksta otvorena je istraga koja je rezultirala optužnicom za krivotvorenje, a Čegar je bio suspendovan do septembra 2024. kada je stekao uslove za penzionisanje.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Narukvica iz porodilišta Univerzitetskog kliničkog centra RS-a (Foto: CIN)
Godinu dana kasnije: nadležni i dalje ne znaju gdje je Sara
Okružno javno tužilaštvo Banja Luka je za godinu dana saslušalo 40 svjedoka, naložilo vještačenje uzoraka obdukcije te prikupilo i pregledalo oko hiljadu stranica...
Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
UIOBiH
Potvrđena optužnica protiv „crnokošuljaša“ iz UIOBiH
Sud BiH je potvrdio optužnicu koju je Državno tužilaštvo podiglo protiv inspektora UIOBiH: Jelene Majstorović, Radenka Popovića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića...
Učitaj još