Kantonalni sud u Bihaću osudio je prevostepenom presudom Fikreta Abdića, bivšeg načelnika Općine Velika Kladuša, na tri i po godine zatvora i naložio mu da nadoknadi Općini štetu od skoro pola miliona maraka.
On je osuđen da je, koristeći svoj službeni položaj i politički utjecaj, nezakonito i protivustavno donosio Budžet Općine Velika Kladuša za 2019. i 2020. godinu s ciljem da se dodijeli novac za Udruženje za zaštitu nezaposlenih dioničara „Agrokomerca“ i za Opštu kladušku zadrugu kojima je upravljao i imao odlučujući utjecaj. Na presudu je moguće izjaviti žalbu.
Abdića je kantonalno Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona (USK) optužilo u martu 2021. godine u grupi u kojoj su i općinski službenici: Sulejman i Sanja Silić, Fikret Pajazetović, Selim Kajtezović te Fatma Galijašević, zaposlenica projektnog biroa S.E.N.N.S.A iz Velike Kladuše, te Hašim Grahović, osnivač geodetskog biroa „FotoGeo“ iz Velike Kladuše. Na teret im je stavljeno više krivičnih djela među kojima su zloupotreba položaja ili ovlaštenja i povreda ravnopravnosti u obavljanju privredne djelatnosti. Abdićev slučaj je kasnije razdvojen od ostalih koji su priznali krivicu.
Ne želite propustiti naše priče?
Prijavite se na newsletter.
Ne želite propustiti naše priče?
Prijavite se na newsletter.
O Abdićevim zloupotrebama u budžetu Općine Velika Kladuša pisao je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) polovinom 2018.
U priči „Babini savjetnici u dvije fotelje“ CIN je otkrio kako je Abdić budžetom Općine za 2017. predložio grant koji prethodnih godina nije bio planiran za finansiranje Udruženja za zaštitu nezaposlenih dioničara „Agrokomerca“. U tom trenutku je bio predsjednik Uprave ove organizacije.
Nakon što je njegov prijedlog usvojen, načelnik Abdić je napustio Upravu Udruženja koje je potom dobilo 250.000 KM, što je skoro trećina novca planiranog za sve neprofitne organizacije u Velikoj Kladuši. Ova organizacija je zastupala dioničare i bivše uposlenike „Agrokomerca“, prehrambene industrije koju je Abdić osnovao i kojom je rukovodio dvije decenije prije rata. Poslije rata preduzeće je prešlo u vlasništvo Federacije Bosne i Hercegovine i postalo dioničko društvo.
Osim po prehrambenoj kompaniji „Agrokomerc“ Fikret Abdić zvani Babo javnosti je poznat i po tome što je u ratu osnovao neustavnu Autonomnu pokrajinu Zapadna Bosna (APZB) čija se vojska borila protiv Armije BiH. Nakon poraza vojske APZB-a Abdić je otišao u Hrvatsku.
Tamošnji Vrhovni sud ga je 2005. godine osudio na 15 godina zatvora za ratni zločin protiv civila i ratnih zarobljenika. Izašao je iz zatvora nakon odslužene dvije trećine kazne, a 2016. godine je izabran za načelnika Velike Kladuše. U 2020. je osvojio i drugi mandat i na čelu Općine ostao do 2024. godine.
Abdić je u ovom sudskom postupku oslobođen dijela optužnice koji se odnosio na nezakonite nabavke u kojima je projektni biro S.E.N.S.S.A iz Velike Kladuše imao monopol u izradi dokumentacije za pribavljanje urbanističkih i građevinskih dozvola u Općini.
Za nezakonite nabavke su još u 2021. godine po sporazumima o priznanju krivice osuđeni supružnici Silić, zatim Pajazetović, Kajtezović, Galijašević i Grahović.
Naime, Sulejman Silić je pokrenuo projektni biro S.E.N.S.S.A iza kojeg su formalno stali Hašim Grahović kao osnivač i Fatma Galijašević kao direktorica. Silić je ujedno bio zaposlen na rukovodećoj poziciji u Općini Velika Kladuša.
Silićeva supruga Sanja, koja je radila kao geometar u općinskom odjelu za katastar, usmjeravala je građane da u ovom birou rade projekte potrebne za urbanističke i građevinske dozvole. Općinski službenici Pajazetović i Kajtezović su bili zaduženi za organizaciju i realizaciju javnih nabavki kad su Općini trebali poslovi izrade ili nadzora nad projektima, a koji su dodijeljeni ovom projektnom birou.
Tako je od decembra 2016. do januara 2020. godine biro S.E.N.S.S.A dobio poslove koji su iz općinskog budžeta plaćeni nešto više od 48.000 KM.
Silić je dobio godinu dana zatvora i zabranu vršenja poziva rukovodećeg državnog službenika u trajanju od deset godina. Njegova supruga Sanja je dobila zabranu vršenja poziva namještenika u Službi za katastar Općine Velika Kladuša u trajanju od pet godina, dok su službenici Pajazetović i Kajtezović dobili zabranu vršenja djelatnosti državnog službenika na poslovima javnih nabavki u trajanju od tri godine. Osim Sulejmana Silića svi su dobili uslovne zatvorske kazne.