Search
Close this search box.

Turković pred Apelacionim vijećem Suda BiH

Tužilaštvo BiH je zatražilo više kazne, dok je odbrana Zijada Turkovića ukazivala na višestruke povrede Zakona o krivičnom postupku.

Danas su pred Apelacionim vijećem Suda Bosne i Hercagovine iznesene žalbe na presudu Zijadu Turkoviću i članovima njegove grupe.

Tužilaštvo BiH i odbrana uložili su žalbe na presudu državnog suda po kojoj je Turković proglašen krivim zbog organizovanja kriminalne grupe, nedozvoljenog prometa drogom, ubistava i pokušaja ubistava, te pljačke pljačke Cargo Centra na sarajevskom aerodromu. On je također osuđen za pranje novca i iznudu prilikom preuzimanja dionica Fabrike čarapa Ključ.

Tužilaštvo BiH se žalilo na visinu kazne. Zijadu Turkoviću, kao vođi zločinačke organizacije i Milenku Lakiću, osuđenom da je izvršavao ubistva po naredbi Turkovića, Sud BiH je izrekao zatvorske kazne od po 40 godina. Saša Stjepanović, koji je bio optužen za prevoz droge i pomaganje u pljački Cargo Centra osuđen je na 12 godina zatvora, dok je Fadil Aljović kažnjen sa pet godina zatvora zbog učešća u trgovini narkoticima i pomaganja prilikom ubistva Mekića i njegove djevojke.

Muamer Zahitović osuđen je za iznudu i pranje novca prilikom preuzimanja dionica Fabrike čarapa i određena mu je kazna od tri godine zatvora.

Tužiteljica Dijana Kajmaković je zatražila da se Turkoviću i Lakiću, izreknu maksimalne moguće kazne zatvora, a ostalim optuženim maksimalne kazne za krivična djela koja im se stavljaju na teret.

Žalbu na presudu kojom je izrečeno ukupno 100 godina zatvora članovima Turkovićeve grupe uložila je i odbrana.

Na današnjem ročištu žalbu je obrazložio Fahrija Karkin, branitelj prvooptuženog. On je rekao da je Sud BiH napravio višestruke povrede Zakona o krivičnom postupku i Krivičnog zakona te da je pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje. Karkin je zatražio da se ukine presuda, otklone procesne greške i ponovo izvedu svi dokazi, uključujući i one dokaze koje im Sud BiH nije dozvolio da iznose u toku prvostepenog postupka.

Također, Turkovićev branitelj je u svom izlaganju naveo da je u ovom predmetu napravljeno preko 30 bitnih povreda krivičnog postupka.

Karkin je rekao da su protiv Turkovića iznijeti nezakonito prikupljeni dokazi. Kao primjer Karkin je naveo da je Tužilaštvo BiH koristilo izjave Himze Ćate i Hanefije Čolića kao dokaze u postupku, iako nisu uzete u skladu sa pravilima međunarodne pravne pomoći. Također, iskaz koji je Danijel Planinčić dao u toku istrage nije smio biti uvršten kao dokaz jer je Planinčić odbio da svjedoči na ročištu rekavši da „ne želi da laže“.

Osim toga, iz Sudskog vijeća trebao biti izuzet predsjedavajući sudija Izo Tankić, jer je sudio u postupku koji je prethodio suđenju Turkoviću i tako bio upoznat sa dokazima protiv Turkovića. Na taj način, prema Karkinovim riječima, nije mogao biti objektivan.

On je, također, rekao da je Tužilaštvo BiH sakrivalo dokaze od odbrane, što predstavlja apsolutnu povredu krivičnog postupka. Kao primjer Karkin je naveo iskaz svjedoka pokajnika Seada Dumanjića, koji je dao Tužilaštvu prilikom sklapanja sporazuma o priznanju krivice. Taj iskaz nije dostavljen odbrani na vrijeme, nego ga je tužilac Oleg Čavka predao advokatu Karkinu na ročištu, pola sata prije nego što je trebao ispitati Dumanjića. Karkin je naglasio da je tako malo vremena bilo nedovoljno da pročita i analizira 33 stranice iskaza i pripremi pitanja za svjedoka.

Nastavak suđenja najavljen je za 24. i 25. april, kada će žalbe na presudu obrazložiti odbrana Saše Stjepanovića, Milenka Lakića, Fadila Aljovića i Muamera Zahitovića.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

POVEZANE VIJESTI

SUISSE SECRETS

#istražioCIN

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.