Vladimir Sukara kaže da njegova porodica nije dobila zvaničnu sudsku obavijest o privremenoj zabrani raspolaganja imovinom koju posjeduje njegov otac. U izjavi za Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) Sukara kaže da informacije koje plasira policija, a koje su čuli od medija, nisu tačne.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) je poslalo saopćenje za javnost u kojem se navodi da su sudovi Republike Srpske i Republike Srbije Novi Sukari i članovima njegove porodice privremeno zabranili raspolaganje imovinom. Zabrana se odnosi na stan sa ostavom u Banjoj Luci – vrijedan 170.000 KM, osam vozila (teretnih i luksuznih) vrijednih 250.000 KM, zemljište vrijedno 50.000 KM, stan u Beogradu od 150.000 KM i stan u Mladenovcu od 200.000 KM.
Ova mjera je donesena nakon istrage provedene po nalogu Okružnog tužilaštva, zbog sumnje da su Novo Sukara, vlasnik preduzeća Orion 3, i sa njim povezana fizička i pravna lica utajili poreze i doprinose te zloupotrijebili ovlasti u privredi. Policija je po nalogu Tužilaštva izvršila pretres i oduzela originalne dokumente na tri lokacije na području Banje Luke. Sumnja se da imovina stečena u BiH i Srbiji nije stečena na legalan način.
„Za mene je to neosnovano. (…) za mene to ništa i ne znači“, kaže Vladimir, dodajući da on lično ne posjeduje nikakvu imovinu.
U maju je Poreska uprava RS-a prijavila MUP-u RS-a Novu Sukaru, zbog sumnje da je kao vlasnik i direktor firme Orion 3 iz Banje Luke utajio poreze i doprinose te tako zloupotrijebio svoja ovlaštenja. Prema podacima iz firme, Orion 3 ima više od 300 zaposlenih i bavi se distribucijom i prodajom na malo i veliko. Firma je većinski vlasnik Mesne industrije IMPRO Prijedor.
„IMPRO je u stečaju, i to svi znaju, a Orion 3 – zna se koji je njegov status, firma je blokirana“, kaže Vladimir.
Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIO BiH) je u septembru 2010. godine donijela rješenje o vođenju posebne sheme dužnika za Orion 3, zbog 80.144 KM duga po osnovu neplaćenog poreza na dodanu vrijednost. Dug se odnosio na porezni period maj-juli 2010. godine. Ta odluka je značila da lica koja kupuju dobra i usluge od ovog preduzeća PDV plaćaju direktno Upravi. Radi namirenja duga, ova institucija je u septembru 2011. godine organizovala i javnu aukciju prodaje zaplijenjenih motornih vozila u vlasništvu Oriona 3, u početnoj vrijednosti od 167.000 KM.
U zadnje dvije godine, od kada je u RS-u donesen Zakon o oduzimanju imovine stečene nezakonitim djelom, privremeno je oduzeta imovina više od 200 osoba, ukupne vrijednosti oko 28 miliona KM. U samo jednom slučaju je imovina vrijedna pola miliona KM oduzeta trajno, i to Dariu Brkiću koji je ove godine pravosnažno osuđen zbog nelegalnog organizovanja igara na sreću.
Za razliku od RS-a, na državnom nivou ovakav zakon ne postoji, a oduzimanje nelegalne imovine je uređeno nekolicinom odredbi Krivičnog zakona i Zakona o izvršenju krivičnih sankcija BiH. U Federaciji BiH je Parlament usvojio tek Nacrt Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene krivičnim djelom i prekršajem.
Objavljeno: 14.9.2012. godine