Skupština

Aida Čerkez

Aida Čerkez

Predsjednica skupštine

Aida Čerkez je rođena u Sarajevu 1962. godine. Magistrirala je u oblasti komunikologije i mirovnih studija. Radila je kao novinarka i šefica biroa Associated Press (AP) u Sarajevu 24 godine, a 2017. je postala urednica u istraživačkoj mreži Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Uključena je u rad CIN-a od njegovog osnivanja, a 2005. godine se pridružila Skupštini.

Mehmed Halilović

Mehmed Halilović

Član skupštine

Mehmed Halilović je stručnjak u oblasti medijskog prava i zakona. Više od tri decenije doprinosi razvoju medija u BiH kao novinar, a više od decenije je bio ombudsmen za medije u Federaciji BiH. Od 1978. do 1983. godine je bio stalni dopisnik „Oslobođenja“ sa Bliskog istoka sa sjedištem u Kairu. Pisao je članke i analize za vodeće novine iz: Švicarske, Švedske, Njemačke, Saudijske Arabije i UAE-a. Od 1994. do 1999. godine je bio glavni urednik lista „Oslobođenje“. Halilović je 1994. godine postao prvi predsjednik Nezavisnog sindikata profesionalnih novinara. Od 1996. do 1998. godine je bio predsjednik Odbora „Soros“ fondacije u Sarajevu. Učestvovao je na brojnim seminarima i radionicama za novinare i javne službenike u BiH i regionu. Aktivno je sudjelovao na brojnim domaćim i međunarodnim konferencijama o medijima, etici te novinarskom i profesionalnom obrazovanju. Skupštini CIN-a se pridružio 2013. godine.

Edward Ferguson

Edward Ferguson

Član skupštine

Edward Ferguson je britanski državni službenik i diplomata. Trenutno je na službi pri Britanskoj ambasadi u Vašingtonu kao savjetnik ambasadora za odbrambena pitanja. Od 2014. do 2018. godine bio je ambasador Velike Britanije u BiH. Prije toga je obavljao različite dužnosti na visokim pozicijama pri Ministarstvu odbrane Ujedinjenog Kraljevstva, radeći kao šef Odjela za odbrambene strategije i prioritete, šef Odjela za afganistansku i pakistansku politiku te lični sekretar ministra odbrane. Diplomski studij Ferguson je završio na oksfordskom „Triniti koledžu“, a magistarski na „Londonskoj školi ekonomije“. Sa oduševljenjem je prihvatio poziv za članstvo u Skupštini CIN-a i sa strašću vjeruje u važnost nezavisnog novinarstva kao pokretača pozitivnih reformi u Bosni i Hercegovini. Skupštini CIN-a se pridružio 2019. godine.

Tanja Topić

Tanja Topić

Članica skupštine

Tanja Topić je magistrica političkih nauka. Zvanje magistrice je stekla u Centru za medije jugoistočne Evrope Univerziteta za evropske studije „Viadrina“ u Frankfurtu i na Filozofskom fakultetu „Klement Ohridski“ u Sofiji. Doktorantica je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Od 1991. godine dopisnica je i članica redakcije beogradskog nedjeljnika „Vreme“. Od 1997. godine je voditeljica kancelarije Fondacije „Friedrich Ebert“ u Banjoj Luci. Publikovala je članke i analize u knjigama: „Deset godina nakon Dejtona / gradnja mira i civilnog društva u Bosni i Hercegovini“ u izdanju Berghofovog istraživačkog centra za konstruktivni konflikt-menadžment, „Quality Press in Southeast Evropa“ (Sofija, 2004), „Medien und interkulturelle Kommunikation“ (Sofija, 2005), „Socio-psihološki profil glasača i apstinenata u Bosni i Hercegovini“ (Banja Luka, 2007) te „Bosna i Hercegovina 2008: Uloga i stanje medija“ (Banja Luka, 2008). Skupštini CIN-a se pridružila 2021. godine.

Bodo Weber

Član skupštine

Bodo Weber je viši saradnik u Vijeću za demokratizaciju politike i u svom radu je fokusiran na područje zapadnog Balkana – njemačku i evropsku vanjsku i bezbjedonosnu politiku, transatlantske odnose, Ukrajinu i Tursku. Unutar područja zapadne demokratske politike on se specijalizirao za promociju vladavine prava, reformske programe i decentralizaciju. Također, radi kao politički konsultant za političke fondacije i međunarodne organizacije u Njemačkoj i na Balkanu. Tokom devedesetih je radio kao urednik u stručnom časopisu „Perspektiven“ (Frankfurt am Main) i bio član Upravnog odbora Bosnien Büro u Frankfurtu. Objavio je brojne članke te analitičke radove o temi politike EU-a i SAD-a na zapadnom Balkanu. Često je prisutan u regionalnim medijima. On je koautor dvije sigurnosne studije u vezi sa BiH te autor studije “Kriza univerziteta i perspektive mladih naučnika u Bosni i Hercegovini” koju je objavila Fondacija „Friedrich Ebert Stiftung“ u Sarajevu 2007. godine. Weber je magistrirao političke nauke na Univerzitetu „Johann Wolfgang Goethe“ u Frankfurtu na Majni. Živi u Berlinu. Skupštini CIN-a se pridružio 2020. godine.

Preuzimanje sadržaja Centra za istraživačko novinarstvo dopušteno je uz obavezno navođenje izvora www.cin.ba

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.