Slabi rezultati i vjera u borbu protiv korupcije

Ako se zbog korupcije kažnjavaju samo niži nivoi vlasti, onda je provođenje zakona represija i politički lov na vještice, zaključak je mreže organizacija civilnog društva Jugoistočne Evrope.

Procesuiranje korumpiranih visokopozicioniranih političara i rukovodećih državnih službenika je jedini način da se pošalje snažna i direktna poruka da korupcija neće biti tolerisana, smatraju iz Mreže za razvoj liderstva i integriteta u Jugoistočnoj Evropi (SELDI). Ova mreža organizacija civilnog društva iz jedanaest zemalja Jugoistočne Evrope istraživala je nivo korupcije i sive ekonomije te njihove utjecaje na energetski sektor u ovim zemljama.

Rezultati pokazuju da ni u Bosni i Hercegovini (BiH) ni u osam drugih zemalja regije nije došlo do napretka u borbi protiv korupcije, iako zemlje stalno pokušavaju unaprijediti rad institucija za provođenje zakona uz pomoć Evropske unije. Prema istraživanju, građani većine ovih zemalja nemaju mnogo povjerenja u uspješnost antikorupcijskih mjera, što jača političku nespremnost za uključenje u borbu protiv korupcije koja u nekim zemljama postaje uobičajen način rada u javnim službama.

Istraživanje je pokazalo da je tokom prethodne dvije godine u Bosni i Hercegovini za 11% porastao broj ljudi koji su prijavili državne službenike za traženje mita. Albanija je na prvom mjestu u ovoj kategoriji – skoro svakom drugom ispitaniku je traženo mito i najčešće je riječ o novcu. U drugim zemljama su češći oblici mita pokloni.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Čak 34% ispitanika u devet zemalja ne smatra da „davanje poklona ljekaru da bi sе posebno brinuo o vama” predstavlja korupciju, a više od polovine vjeruje da će morati dati mito službeniku kako bi završio posao. U Bugarskoj i Srbiji to mišljenje dijeli više od 80% učesnika u istraživanju.

Jedan od očiglednih znakova vladavine korupcije u društvu je tzv. siva ekonomija. Prema posljednjim procjenama SELDI-jevog istraživanja, ona u BiH čini trećinu bruto domaćeg proizvoda (BDP), a 37% ispitanika je zaposleno „nacrno“.

Slična je situacija u svim zemljama regiona: najviše neuplaćenih doprinosa radnicima zabilježeno je na Kosovu, u Crnoj Gori, Albaniji i Srbiji, dok je najviše uplaćenih minimalnih doprinosa radnicima u Turskoj i BiH.

Istovremeno su čak svi Kosovari uključeni u „skriveno zapošljavanje“, jer izbjegavaju plaćanje zdravstvenog osiguranja u cijelosti (87%), a razlog tome je njihovo nezadovoljstvo pristupom i kvalitetom zdravstvenih usluga i visokim nivoom korupcije.

Druge zemlje regiona koje se suočavaju sa ozbiljnim ograničenjima u finansiranju svojih sistema zdravstvene njege su Crna Gora i Albanija gdje svako treće lice u „skrivenom zapošljavanju“ uopšte ne plaća nikakve doprinose zdravstvenog i penzijskog osiguranja.

U prosjeku, 20% radnika sa ugovorima u zemljama članicama SELDI mreže dobija neoporezovanu zaradu u koverti, odnosno veći iznos od onoga koji je naveden u ugovoru.

Prema SELDI mreži, glavni faktori jačanja korupcije su: ekonomski interesi, snažni politički lobiji i veliki novac koji se vrti u energetskom sektoru, jednom od najvažnijih segmenata ekonomije u zemljama Jugositočne Evrope. Tu su najčešći problemi: loše upravljanje državnim preduzećima, manipulacije u procesu javnih nabavki i spora liberalizacija tržišta.

„Zemlje JI Evrope trebaju liberalizirati energetsku trgovinu i usluge kako bi smanjile rizik od korupcije koji proizlazi iz tajnih sporazuma između državnih ili privatnih monopola i vlade“, zaključeno je u izvještaju SELDI mreže.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Tagovi:

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
NASLOVNA_Ibrahim Hasanagic
Sud donio odluku nakon priče „Državna tajna o vojnim invalidima“
Kantonalni sud u Bihaću donio je pravosnažnu presudu prema kojoj je CIN prouzrokovao štetu ugledu Ibrahima Hasanagića, ratnog vojnog invalida iz Bihaća, objavljivanjem...
Učitaj još