Kantonalni sud u Bihaću je donio pravosnažnu presudu prema kojoj je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) prouzrokovao štetu ugledu Ibrahima Hasanagića, ratnog vojnog invalida iz Bihaća, objavljivanjem teksta „Državna tajna o vojnim invalidima“.
Sud je naložio da CIN Hasanagiću na ime nematerijalne štete mora isplatiti 1.500 KM.
U priči objavljenoj krajem januara 2022. godine CIN je pisao kako se u registru boraca Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) skrivaju ratni vojni invalidi koji primaju naknade na osnovu sumnjivih dijagnoza.
Ne želite propustiti naše priče?
Prijavite se na newsletter.
Ne želite propustiti naše priče?
Prijavite se na newsletter.
U tekstu je navedeno da je Hasanagić prema ljekarskim nalazima zvanično slijep od 1993. godine i da mu treba tuđa pomoć u svakodnevnom životu te da je na osnovu ove dijagnoze za 16 godina dobio skoro 400 hiljada maraka iz federalnog budžeta. Tada su kamere CIN-a zabilježile kako Hasanagić radi na bihaćkoj pijaci, nudi robu, pozdravlja kupce koji zastanu, odgovara na pitanja o odjeći i sitnicama koje prodaje pa prebira po kovanicama, vraćajući kusur, zbog čega bi trebao živjeti potpuno drugačijim životom, navedeno je u tekstu.
Sud je u svojoj odluci od 20. marta 2025. godine naveo da je CIN zbog toga odgovoran za klevetu, odnosno prouzrokovao je štetu ugledu Hasanagića iznošenjem i pronošenjem izražavanja neistinitih činjenica te identifikovanjem tužioca trećim licima.
Sudsko vijeće koje su činile sudije: Rusmira Kudić, Bahra Ćoralić i Goran Majanović je u presudi navelo da medicinska dokumentacija te nalaz i mišljenje ljekarske komisije, urađeni nakon objave teksta, pokazuju da je Hasanagiću dijagnosticiran „potpuni gubtak vida na oba oka kao posljedica ranjavanja od 28.08.1993. godine“.
U presudi dalje obrazlažu da je Hasanagić „pored nesporne invalidnosti u stanju ipak obavljati neke poslove koje ne može potpuno slijepa osoba – i sam kaže da spada u kategoriji slabovidnih osoba“.
Također, prema tročlanom Vijeću, zbog nepažnje i neulaganja dovoljno razumnog napora, CIN nije provjerio medicinsku dokumentaciju Hasanagića zbog čega „činjenični navodi iz spornog teksta o tužitelju nisu zasnovani na službenim informacijama“.
Vijeće smatra da CIN nije dokazao da se obraćao nadležnim institucijama pismenim putem za provjeru medicinske dokumentacije iako je u tekstu navedeno da su se novinari obraćali: predsjednici ljekarske komisije, Ministarstvu za pitanja boraca i invalida Odbrambeno-oslobodilačkog rata FBiH i trima klinikama koje su izdale nalaz.
PRESUDA KANTONALNOG SUDA U BIHAĆU (izreka i kratak sadržaj obrazloženja)
Žalba se djelimično uvažava, prvostepena presuda preinačava:
- tako da se odbija zahtjev tužitelja da se obavežu tuženi da solidarno o svom trošku u jednim dnevnim novinama koje izlaze na području FBiH i u jednim dnevnim novinama koje izlaze na podrušju RS-a objave prvpstepenu presudu u roku od 30 dana od dana pravosnažnosti presude (stav III izreke)
- tako da se tuženi obavezuju da tužitelju solidarno na ime naknade nematerijalne štete zbog povrede časti i ugleda isplate iznos od 1.500 KM sa zakonskom zateznom kamatom počev od 21.03.2022. godine do isplate u roku od 30 dana od dana pravosnažnosti presude, umjesto dosuđenog iznosa od 6.000 KM, a preko sada dosuđenog iznosa, a za iznos od 4.500 KM, tužbeni zahtjev se odbija (stav IV izreke).
U ostalom dijelu žalba se odbija kao neosnovana, a prvostepena presuda se potvrđuje (stav I, stav II, stav V izreke).
(I) Djelimično se usvaja tužbeni zahtjev tužioca te se utvrđuje da su tuženi odgovorni za klevetu, odnosno prouzrokovanje štete ugledu tužioca iznošenjem i pronošenjem izražavanja neistinitih činjenica, te identifikovanjem tužioca trećim licima, učinjenu objavljivanjem teksta od 24.01.2022. godine na web-portalu CIN.ba pod naslovom „Državna tajna o vojnim invalidima“ te objavljivanjem teksta od 24.01.2022. godine u vidu Facebook – objave na zvaničnoj Facebook – stranici Centra za istraživačko novinarstvo pod naslovom „Državna tajna o vojnim invalidima“, zvaničnom YouTube kanalu Centra za istraživačko novinarstvo i linkom na prvopomenuti tekst na web-portalu (iz čega je vidljiva i slika članka i naslov teksta na web-portalu).
(II) Obavezuju se tuženi da na web-portalu CIN.ba, zvaničnoj Facebook – stranici Centra za istraživačko novinarstvo i zvaničnom Twitter nalogu Centra za istraživačko novinarstvo javno objave cjelokupnu izreku i kratak sadržaj obrazloženja ove presude u roku od 30 dana od dana pravosnažnosti presude.
(V) Obavezuju se tuženi da solidarno tužiocu nadokande troškove parničnog postupka u iznosu od 1.836 KM u roku od 30 dana od dana dostavljanja prepisa presude.
Odbacuje se zahtjev tuženih za naknadu troškova nastalih u prvostepenom postupku kao neblagovremen.
Svaka stranka snosi svoje troškove nastale u revizionom, odnosno žalbenom postupku.