Uposlenicima SIPA-e naređeno da napuste ured u Banjoj Luci

Uposlenicima Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Regionalnom uredu u Banjoj Luci je naređeno da napuste zgradu i pokupe svoje lične stvari, potvrdili su novinarima CIN-a tri uposlenika SIPA-e.
Zgrada SIPA-e u Banjoj Luci (Foto: CIN)

Uposlenicima Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u sjedištu Regionalnog ureda u Banjoj Luci je naređeno da napuste zgradu i pokupe svoje lične stvari, potvrdili su novinarima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) tri uposlenika SIPA-e.

Naredba je došla usmenim putem, a nakon što napuste prostorije SIPA-e, objekat bi trebali obezbjeđivati policajci Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUPRS), rekli su novinarima. Jedan od njih je izjavio da je naredba došla od direktora SIPA-a Darka Ćuluma.

Po saznanju novinari su kontaktirali Regionalni ured u Banjoj Luci u kojem su rekli da “ne mogu davati nikakve informacije“ i da kontaktiraju Sarajevo. Nakon upita da li ima nekog u zgradi spustili su slušalicu. Iz ureda u Sarajevu nisu htjeli dati izjavu.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ćulum se nije javljao na pozive novinara.

Predsjedništvo BiH je povodom ovog događaja zatražilo reakciju EUFOR-a, potvrđeno je CIN-u iz ove institucije.

Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) je 27. februara po hitnom postupku izglasala set zakona, među kojima i onaj kojim se zabranjuje rad Suda i Tužilaštva BiH, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) te SIPA-e na teritoriji ovog entiteta.

Tako je MUPRS-a još jučer pozvao uposlenike SIPA-e iz Republike Srpske da podnesu zahtjev “najbližoj policijskoj stanici” u entitetu kako bi „bili preuzeti“ i zasnovali radni odnos u MUPRS-u.

Ovo izglasavanje je došlo dan nakon što je predsjednik RS-a Milorad Dodik nepravosnažno osuđen na Sudu BiH na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika za BiH.

Ubrzo potom su vlasti RS-a pod vođstvom predsjednika RS-a započele rušenje postojećeg pravosudnog i policijskog sistema u BiH donošenjem seta zakona uz prijetnju zatvorom zaposlenicima institucija koji se ogluše na poziv za njihovo napuštanje i prelazak u institucije entiteta.

Tužilaštvo ispituje Dodikovu ulogu u napadu na ustavni poredak BiH
Sedam dana nakon nepravosnažne presude zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je predmet nove istrage − zbog napada na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Tagovi:

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Narukvica iz porodilišta Univerzitetskog kliničkog centra RS-a (Foto: CIN)
Godinu dana kasnije: nadležni i dalje ne znaju gdje je Sara
Okružno javno tužilaštvo Banja Luka je za godinu dana saslušalo 40 svjedoka, naložilo vještačenje uzoraka obdukcije te prikupilo i pregledalo oko hiljadu stranica...
Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
UIOBiH
Potvrđena optužnica protiv „crnokošuljaša“ iz UIOBiH
Sud BiH je potvrdio optužnicu koju je Državno tužilaštvo podiglo protiv inspektora UIOBiH: Jelene Majstorović, Radenka Popovića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića...
Učitaj još