Imovina sarajevskih načelnika na provjeri

Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo provjerava da li su sarajevski funkcioneri prijavili svu imovinu.

Nakon što su novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) otkrili da pet sarajevskih načelnika i gradonačelnik Grada prošle godine nisu prijavili sve nekretnine koje imaju oni, njihove supruge, djeca i roditelji, službenici Ureda za borbu protiv korupcije pri Vladi Kantona Sarajevo (KS) počeli su provjeravati njihovu imovinu.

Skrivena imovina sarajevskih načelnika
Pet načelnika sarajevskih općina i gradonačelnik Grada nisu prijavili Vladi Kantona Sarajevo sve nekretnine koje imaju oni i njihovi najbliži. Protiv njih bi zbog toga mogle biti podnesene krivične prijave.

“Na osnovu navoda iz istraživačke priče CIN-a Ured je pokrenuo postupak provjere podataka o imovini te izvorima i vrsti prihoda kojima je kupljena imovina“, kaže šef Ureda Erduan Kafedžić.

Osobe na javnim funkcijama u KS svake godine moraju prijaviti svoju imovinu, poklone i prihode te imovinu bliskih srodnika, a tačnost tih podataka provjeravaju uposlenici Ureda.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

CIN je otkrio da načelnici općina Ilidža, Trnovo, Novo Sarajevo, Stari Grad i Centar te gradonačelnik Grada u svojim prijavama iz 2019. godine nisu naveli 13 nekretnina koje imaju oni i njihovi bliski srodnici.

Najviše neprijavljene imovine novinari su pronašli kod načelnika Općine Centar Nedžada Ajnadžića koji nije prijavio suprugin stan i 44 duluma zemljišta i šume. Načelnik je tada rekao da ne priznaje autoritet Ureda.

„Pusti mi Vladu Kantona. (…) Uopšte nisu relevantni”, rekao je Ajnadžić novinarima CIN-a.

Iz Ureda kažu da ove godine oko 150 funkcionera nije dostavilo prijave. Među njima su: načelnik Ajnadžić te načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić i načelnik Općine Novo Sarajevo Nedžad Koldžo.

Zbog nedostavljanja prijava službenici Ureda su im odredili novčane kazne od po 1.000 maraka. Ministrica pravde i uprave KS Lejla Brčić najavila je da će protiv onih koji nisu prijavili imovinu biti podignute krivične prijave.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Damir Vejo
Optužen bivši direktor Policijske akademije Damir Vejo
Općinski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Policijske akademije u Sarajevu Damira Veje zbog zloupotrebe službenog automobila, o čemu je...
cin-novinar-godine
Novinari CIN-a proglašeni za novinare godine
Novinari CIN-a Mubarek Asani i Jelena Jevtić dobitnici su godišnje nagrade Društva novinara BiH „Novinar godine za 2024“. Nagrada je dodijeljena za dokumentarni...
Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Učitaj još