BiH šesta zemlja po smrtnosti zbog zagađenog zraka

Bosna i Hercegovina se nalazi na šestom mjestu po broju umrlih od posljedica izazvanih zagađenim zrakom.

Bosna i Hercegovina (BiH) se nalazi na šestom mjestu po broju umrlih od posljedica izazvanih zagađenim zrakom, navedeno je u izvještaju Svjetske zdravstvene organizacije.

Ostale zemlje koje se nalaze na vrhu liste imaju veoma razvijenu tešku industriju, dok Bosni i Hercegovini pored ostataka industrije, nekoliko termoelektrana i željezare u Zenici glavni problem predstavlja potpuna neuređenost i nebriga institucija o okolišu, navedeno je u saopćenju Udruženja građana „Eko akcija“.

Centar za istraživačko novinarstvo je u 2014. i 2015. godini objavio više priča o prekomjernom zagađenju u BiH. Priča “Dozvola za prljav zrak” govori o tome kako nadležne institucije svojim ustupcima dozvoljavaju Tuzlanskoj termoelektrani da prekomjerno zagađuje zrak, zemlju i vodu.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Dozvola za prljavi zrak
Tuzlaci najčešće obolijevaju i umiru od bolesti uzrokovanih štetnim česticama koje izlaze iz gigantskih dimnjaka na ulazu u ovaj grad.

U 2015. godini objavili smo priču “Život na otrovnoj zemlji” u kojoj smo dokazali da pomenuta termoelektrana u obližnjim naseljima odlaže šljaku, otpad koji sadrži teške metale i koji postepeno truje lokalne stanovnike i poljoprivredna dobra.

Život na otrovnoj zemlji
Tuzlanska termoelektrana u obližnjim naseljima odlaže šljaku, otpad koji sadrži teške metale i polako truje sve oko sebe.

Objavili smo i film “Struja po cijenu života” koji govori o životu bosanskohercegovačkih građana koji su direktno suočeni sa posljedicama zagađenog zraka. Pokazali smo da građani Tuzle koji žive u neposrednoj blizini Termoelektrane najčešće oboljevaju i umiru od bolesti koje, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, prouzrokuje zagađen zrak.

Pogledajte dokumentarni film "Struja po cijenu života"
Zahvaljujući ustupcima nadležnih institucija, tuzlanska termoelektrana godinama prekomjerno zagađuje zrak, zemlju i vodu.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Tagovi:

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

cin-novinar-godine
Novinari CIN-a proglašeni za novinare godine
Novinari CIN-a Mubarek Asani i Jelena Jevtić dobitnici su godišnje nagrade Društva novinara BiH „Novinar godine za 2024“. Nagrada je dodijeljena za dokumentarni...
Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
Učitaj još