Search
Close this search box.

CIN dobitnik dvije nagrade za istraživačko novinarstvo

Nagrade je dodijelila Antikorupcijska mreža u BIH ACCOUNT, za najbolji pisani izvještaj i najbolji videoprilog o korupciji.

Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) Aladin Abdagić i Mubarek Asani dobitnici su ovogodišnjih nagrada za istraživačko novinarstvo, koje je dodijelila Antikorupcijska mreža u BiH ACCOUNT.

Abdagić je nagradu dobio za najbolji pisani izvještaj o korupciji, i to za priču „Vrijedne nekretnine Farisa Gavrankapetanovića“. Novinar CIN-a je dokazao da bivši direktor Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, Faris Gavrankapetanović nije svojim legalnim prihodima mogao pokriti kupovinu vrijednih nekretnina. Abdagić je otkrio da su Gavrankapetanović i njegova obitelj za deset godina stekli imovinu vrijednu dva miliona maraka.

Nagrada za najbolji videoprilog o korupciji dodijeljena je za dokumentarac „Policajci i(ili) kriminalci“, koji su uradili Abdagić i Asani zajedno. Priča govori o bivšem komesaru Policije Unsko-sanskog kantona (USK) Rami Brkiću, koji je osuđen na 11 godina zatvora. Trenutno na Sudu BiH traje žalbeni postupak u njegovom slučaju.

Direktor ACCOUNT-a Eldin Karić rekao je da je na konkurs stiglo 28 radova, što je manje nego prošle godine. „Nema istraživačkog novinarstva. To je skup posao. Moramo pronaći sredstva i više pažnje usmjeriti na to“, kazao je Karić.

Ocjenjivački žiri od pet članova gledao je originalnost teme, relevantnost i brojnost izvora, kvalitet izvještavanja i uticaj koji je priča imala.

Štefica Galić je uime žirija rekla da ove godine neće biti nagrade za audio izvještaj o korupciji, jer prilog koji je pristigao na konkurs nije zadovoljio kriterije istraživačkog novinarstva.

Ovo je druga godina kako ACCOUNT dodjeljuje nagrade. CIN-ov novinar Aladin Abdagić je i prošle godine dobio nagradu za priču „Milionska imovina bivšeg šefa UIO BiH“, u kojoj je otkrio kako je Kemal Čaušević tokom sedam godina rada kupio devet stanova i poslovnih prostora te 20 dunuma zemljišta. Njegovi tadašnji prihodi nisu bili dovoljni za ove investicije. Čaušević je ove godine uhapšen zbog sumnje u zloupotrebu položaja i trenutno u pritvoru čeka podizanje optužnice.

Uhapšen Kemal Čaušević
Bivši direktor UIO BIH, Kemal Čaušević uhapšen je jutros u policijskoj akciji zajedno sa 53 osobe, među kojima su i djelatnici ove institucije.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.