Dvanaest mjera za unapređenje sigurnosti hrane

Koraci koje treba poduzeti kako bi imali higijenski ispravnu, nezagađenu hranu u Bosni i Hercegovini.
Foto: CIN

Potrošači, inspektori, prodavači, trgovci, vlasnici restorana i birokrate novinarima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) u Sarajevu su dali preporuke šta treba učiniti kako bi imali higijenski ispravnu, nezagađenu hranu u Bosni i Hercegovini. Potrebno je poduzeti sljedeće korake:

  1. Inspektori na bh. graničnim prijelazima trebaju kompjutere, softver i drugu opremu sličnu onoj kakvu imaju zemlje na ulazu u Evropsku uniju. Tako će se osigurati međusobna komunikacija i praćenje kretanja pošiljki prilikom uvoza i izvoza u zemlju i iz nje.
  2. BiH treba imati elaborat o isplativosti gradnje spalionice u kojoj bi se meso i drugi zagađeni prehrambeni proizvodi mogli uništavati na način koji je neškodljiv za životnu sredinu.
  3. Treba doraditi postojeće zakone i pravila s ciljem regulisanja prerade i korištenja mesnih proizvoda, posebno kože i unutrašnjih organa, mesa od glavuša i zglobova, te otkoštene piletine.
  4. Svi proizvodni i prodajni objekti moraju se registrovati kod nadležnih institucija da bi se osigurale redovne inspekcije od strane vlasti.
  5. Inspekcijski organi trebaju prodavačima i vlasnicima restorana pružiti kontinuirano obrazovanje u pogledu pravilnog rukovanja hranom i poštivanja higijenskih standarda.
  6. Inspektori i policija moraju zajednički raditi na zaustavljanju nelegalne prodaje.
  7. Veterinarske, tržišne i sanitarne inspekcije na svim nivoima trebaju međusobno komunicirati i koordinirati aktivnosti kako bi polučili zajednički uspjeh.
  8. Inspektori i sudovi moraju brže i oštrije kažnjavati restorane i prodavnice koje ne poštuju higijenske standarde, posebno u slučajevima kada potrošači završe u bolnici.
  9. Da bi se pratile i kontrolirale bolesti životinja, stoka u BiH mora biti prebrojana i označena.
  10. Carinski i inspekcijski službenici moraju raditi zajednički i marljivije na suzbijanju krijumčarenja stoke i hrane.
  11. Nevladine organizacije koje se bave zaštitom potrošača moraju raditi zajedno na stvaranju i implementaciji plana akcije obrazovanja i zaštite građana.
  12. Bosna i Hercegovina treba imati jedinstveno ministarstvo poljoprivrede na državnom nivou, kao što je slučaj i u većini modernih zemalja.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje priče

Hamdija Abdić Tigar
Imovina krajiškog Tigra: od kamiona do miliona
Zastupnik u Federalnom parlamentu Hamdija Abdić zvani Tigar vlasnik je višemilionski vrijednih nekretnina u Krajini, ali ih nije sve prijavio iako zakon tako nalaže....
Naslovnica_Marko Višković
Neprijavljena vikendica premijerovog sina Marka Viškovića
Marko Višković, odbornik Skupštine Opštine Milići i sin premijera RS-a Radovana Viškovića, u Han-Pijesku ima vikendicu, a u neposrednoj blizini još deset parcela...
NASLOVNA_Radovan Viskovic
Radovan Višković, imovina premijera RS-a u BiH i Srbiji
Premijer RS-a Radovan Višković ima: stan, poslovni prostor, dvije kuće i 60 duluma zemljišta u BiH, a u Srbiji kuću izgrađenu bez dozvole. Viškovićev imovinski profil...
Učitaj još

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.