Federalna inspekcija u prošloj godini zatekla 2.033 radnika “na crno”

Federalna uprava za inspekcijske poslove je u prošloj godini zatekla 2.033 radnika koji su radili „na crno“, odnosno, bez odgovarajućih ugovora o radu i prijave doprinosa zdravstvenog i mirovinskog osiguranja. Njih 1.729 je evidentirano u toku pojačanog nadzora obavljenog u septembru i oktobru prošle godine, dok su ostali radnici „na crno“ pronađeni u toku redovnog nadzora.

U izvještaju o prošlogodišnjem radu Federalne uprave za inspekcijske poslove se navodi da je pojačani nadzor kontrole rada “na crno” proveden u skladu sa zaključkom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine iz juna 2011. godine. Za tu svrhu je izdvojeno 100.000 KM dodatnih sredstava tekućih rezervi. Novac je utrošen za troškove angažiranja federalnih, kantonalnih i poreznih inspektora te troškove prijavoza i oglašavanja.

U tom pojačanom nadzoru bilo je agažovano 107 inspektora koji su kontrolisani 31.310 radnika. 1.729 pronađenih radnika “na crno” čini 5,5% od ukupno kontrolisanih radnika, što je znatno manje u odnosnu na ranije godine. Inpekcija to pripisuje uspjehu prethodnih kontola, odnosno, općoj prevenciji i redovnom radu inspektora, kao i podizanju svijesti poslodavaca.

Najviše radnika “na crno” – 467 – je bilo na području Sarajevskog kantona, gdje je kontrola obavljena u 9 općina, a najmanje u Bosansko-podrinjskom kantonu, gdje je u dvije općine pronađeno četiri radnika “na crno”. Kontrola je obavljena u oblastima proizvodnje, trgovine, turizma i ugostiteljstva, šumarstva, saobraćaja, zdravstva, veterinarstva, prometa naftnih derivata i poreskih prihoda.

Kontrolisani su ugovori o radu, redovna isplata plaća i prijave za zdravstveno i mirovinsko osiguranje. Tom prilikom su kontrolisane i instalirane fiskalne kase. Zbog fiskalnih kasa i neprijavljenih radnika inspektori su izdali oko četiri miliona maraka vrijednosti prekršajnih naloga.

Federalna uprava za inspekcijske poslove navodi da su indirektni efekti kontrole rada “na crno” evidentni u prijavi novih uposlenika, što će se ogledati i u dodatnom efektu po osnovu uplate doprinosa.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva je u februaru 2007. godine objavio nekoliko priča o radu “na crno”. Prema podacima entitetskih i državne agencije za statistiku u BiH, u 2006. godini je od 810.792 radnika njih 241.740 radilo je “na crno”. Agencija Prism Research, koju je angažirao CIN, uradila je istraživanje na uzorku od 1.550 građana, u kojem je većina radnika rekla kako činjenica da su neprijavljeni utječe na način na koji oni doživljavaju svoj posao. Oko 90 odsto ispitanih je izjavilo da bi bili efikasniji i odgovorniji na poslu da ih je poslodavac prijavio. 21 anketirani radnik brine za vlastitu budućnost, ali malo čine da nešto promijene.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

NASLOVNA
„Adriatic Metals“ u kratkom roku dobio novu dozvolu za rudarenje
Federalna vlast je omogućila kompaniji „Adriatic Metals“ novu dozvolu za rudarenje u brdima između Vareša i Kaknja, 15 dana nakon što je sud poništio prethodnu.
NASLOVNA_Milorad-Dodik_Rasid-Sardarov
Vlada RS-a odlučila otkupiti nezavršene energetske projekte od Rašida Sardarova
Vlada Republike Srpske donijela je odluku da otkupi suvlasništvo ruskog biznismena Rašida Sardarova u preduzeću „Comsar Energy RS“ koje u ovom bh. entitetu ima nekoliko...
Adriatic-Metal-Vares-Screenshot
Adriatic Metals ostao bez dozvole za iskopavanje rude u Varešu
„Adriatic Metals BH“ ostao je bez dozvole za iskopavanje olova, cinka i barita u brdima između Vareša i Kaknja jer prethodno nije utvrđeno kakav će to utjecaj imati...
Učitaj još

Preuzimanje sadržaja Centra za istraživačko novinarstvo dopušteno je uz obavezno navođenje izvora www.cin.ba

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.