Search
Close this search box.

Integral Inženjering iz Laktaša tuži Državnu agenciju za istrage i zaštitu

Firma Integral Inženjering a.d. Laktaši vodi sudski spor sa Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA) u vrijednosti od 1,5 miliona maraka. Prema navodima Ureda za reviziju institucija BiH u izvještaju o finansijskoj reviziji SIPA-e za protekle dvije godine, spor je pokrenut zbog neslaganja oko konačne vrijednosti izvedenih radova u prvoj fazi, datuma završetka radova i obračuna penala.

Spor je pokrenut u maju prošle godine na Sudu BiH. Četiri mjeseca poslije, Pravobranilaštvo BiH, koje je pravni zastupnik i zaštitnik državne imovine zajedno sa SIPA-om, pripremilo je odgovor sa protutužbenim zahtjevom od 1,1 milion maraka.

Direktor marketinga Integral Inženjeringa Nikola Radovanović izjavio je za Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva da se od septembra 2011. godine ništa nije promijenilo u tom slučaju, ali se nada rješenju spora.

Izgradnja zgrade SIPA-e u Istočnom Sarajevu je počela u martu 2008. godine. Firma Integral Inženjering a.d. Laktaši dobila je posao izgradnje I i dijela II faze. Prema njihovim procjenama vrijednost radova je 21,7 miliona maraka. Nadzorni organ IPSA Institut d.o.o. Sarajevo je nakon pregleda izvršenih radova utvrdio određene nepravilnosti i o tome obavijestio SIPA-u koja je odlučila Integralu obračunati kaznene penale. Po SIPA-inoj računici vrijednost radova je oko 20,5 miliona maraka i Integral im na ime penala mora vratiti oko 150.000 KM. To je za ovo privatno poduzeće neprihvatljivo.

Zvanične primopredaje zgrade nije ni bilo, ali je u maju 2010. godine na preporuku Državnog pravobranilaštva SIPA i bez toga ušla u posjed. Prilikom ulaska u zgradu sačinjen je komisijski zapisnik u kojem su navedeni nedostaci u vezi sa dokumentacijom i izvršenim radovima.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) je objavio tekstove o firmi Integral koja je u periodu od 8 do 9 godina po osnovu javnih nabavki dobila poslove u vrijednosti oko 300 miliona maraka. U nekolicini javnih nabavki Integral nije ispoštovao rokove iz ugovora, a prvobitna vrijednost je rasla kroz naknadne anekse.

Neke od njihovih radova, kao što je izgradnja administrativnog sjedišta Vlade Republike Srpske bila je predmetom istrage SIPA-e, u isto vrijeme dok je zgrada za ovu agenciju rađena.

Istraga je rezultirala krivičnom prijavom protiv 15 osoba. Cjelokupni predmet je dodijeljen Specijalnom tužilaštvu RS-a koje je u decembru 2011. godine donijelo odluku da se obustavi istraga protiv tih osoba.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.