Istom odlukom je smanjena cijena i distributerima. Tako će Javno preduzeće „Sarajevogas“, kao i ostali manji distributeri, ubuduće za 1000 kubika gasa plaćati 500 KM, umjesto dosadašnjih 550 KM.
Saglasnost na odluku moraju dati još Vlada Federacije BiH (FBiH), Federalno ministarstvo trgovine i Federalno ministarstvo energetike, rudarstva i industrije čiji je ministar Nermin Džindić početkom godine najavio imenovanje novog Nadzornog odbora „BH Gasa“ i odlučno zalaganje za smanjenje nerealno visokih cijena.
Iz „BH Gasa“ su saopštili da je od početka 2015. godine cijena za distributivne kompanije snižena za 33,8 posto, a za industrijske potrošače za oko 46 posto.
Ne želite propustiti naše priče?
Prijavite se na newsletter.
Ne želite propustiti naše priče?
Prijavite se na newsletter.
Uprkos tome, pojeftinjenje gasa na domaćem tržištu ne prati pad cijene ruskog gasa za evropsko tržište. Naime, podaci „Gazprom Exporta“ pokazuju da je u istom periodu ruski gas pojeftinio za oko 48 posto. BiH je početkom ove godine kupovala 1000 kubika za 318 KM, a potrošačima je naplaćivala i do 700 KM. I prije toga, tokom 2014. godine, postojala je nesrazmjerno velika razlika između nabavne cijene gasa i cijene koju „BH Gas“ naplaćuje od potrošača u BiH.
CIN je o tome pisao i objasnio gdje ide novac za gas koji domaće firme plaćaju skoro 40 posto skuplje nego firme iz susjednih država i Evropske unije. Tako su u cijenu gasa koju plaćaju potrošači uračunati i: nenaplaćeni dugovi, štetni ugovori o transportu gasa, loše investicije i provizije posrednika u trgovini te dugovi za gas potrošen tokom rata.
Gas je roba koja se kupuje i na berzama, a na bečkoj berzi se trenutno prodaje za oko 250 KM za 1000 kubika.