Search
Close this search box.

Kandidati za općinske načelnike pod istragama ili sa presudama

Najmanje osam kandidata za načelnika općina u Bosni i Hercegovini (BiH) nema besprijekornu prošlost, ali ih to neće spriječiti u njihovoj kandidaturi, doznaje Centar za istraživačko novinarstvo (CIN).

Kandidati za načelnike Općina Kiseljak, Ilidža i Konjic imaju pravosnažne presude za zloupotrebu službenog položaja, odnosno ometanje rada pravosuđa. Kandidati za načelnike Općina Cazin, Kakanj i Visoko se nalaze pod istragom policije za zloupotrebu položaja ili prevaru. Kandidat za Općinu Novi Travnik je bio pod dugogodišnjom sankcijom Ureda visokog predstavnika (OHR), a Centralna izborna komisija (CIK) je zbog sukoba interesa sankcionisala kandidata za Općinu Novo Sarajevo. Izborni zakon BiH ne dozvoljava kandidaturu sa pravosnažnom presudom većom od šest mjeseci zatvora, ali uvjetna osuda, novčana kazna ili čin pomilovanja nisu definisani.

Za načelnika Općine Kiseljak se natječe Pero Mađar (HDZ 1990), koji je tu funkciju obavljao odmah poslije rata u BiH. Zbog zloupotrebe službenog položaja, u decembru 2005. godine je pravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu od osam mjeseci. Prema presudi, ometao je povratak prognanih i dodjeljivao općinsku zemlju. Odlukom predsjednice Federacije BiH Borjane Krišto pomilovan je u decembru 2009. godine, na način da mu je zatvor zamijenjen uvjetnom kaznom u trajanju od dvije godine. „Smatram da sam nepravično sankcioniran“, rekao je Mađar za CIN.

Senaid Memić (SDA), sadašnji načelnik Općine Ilidža, želi zadržati postojeću funkciju. Na izbore se pojavljuje sa pravosnažnom presudom iz septembra 2006. godine, kada je osuđen na tri mjeseca zatvora zbog ometanja rada pravosuđa. Prijetio je sudiji Nenadu Šaledi u momentu kada je izricao presudu njegovom sinu Senadu za nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija. Prema pisanju CIN-a (link) Memić je pomilovan u maju 2008. godini, tako što mu je zatvorska kazna zamijenjena uvjetnom od dvije godine. „Ja sam častan čovjek. Nisam kriminalac. Ja samo branim državu i svoju porodicu. To što sam ja radio, stojim iza toga i ni sekunde se nisam pokajao“, kazao je Memić za CIN.

Kandidat za Općinu Konjic je sadašnji načelnik Emir Bubalo (SDA). Presudom Općinskog suda u Konjicu iz 2010. godine osuđen je na uvjetnu kaznu od godinu dana za prevaru u službi. Na teret mu je stavljeno da je privatnoj firmi Oblokomerc dao koncesiju na zemljište, bez saglasnosti Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona.

Pod istragom su kandidati za načelnike triju općina. Među njima je sadašnji načelnik Cazina, Nermin Ogrešević (ASDA), kojem bi pobjeda na oktobarskim izborima donijela drugi mandat na ovoj funkciji. Finansijska policija FBiH je u novembru 2008. godine sačinila izvještaj u kojem se navodi da je Ogrešević kao načelnik počinio krivično djelo zloupotrebe u službi, jer je bez tendera davao novac poljoprivrednicima i sklapao ugovore sa dobavljačima. Šteta za budžet je oko 300.000 KM. U izjavi za CIN Ogrešević kaže da mu ta informacija nije poznata i da nije davao izjavu u tužilaštvu u vezi sa tim, ali podržava da svi rade svoj posao.

„Podizanje krivičnih prijava je konstantna pojava u zemlji. Krivična prijava ne znači ništa. Činjenica da nisam davao izjavu u tužilaštvu dovoljno govori.“

Finansijska policija vodi istragu i protiv kandidata za Općinu Visoko, Vahida Heće (SBiH), zbog sumnje u zloupotrebu položaja u vrijeme obavljanja funkcije federalnog ministra energije, rudarstva i industrije. Postoji sumnja da je Hećo doprinio nastanku štete po Naftne terminale FBiH u iznosu od oko 9,5 miliona maraka, a za preduzeće Zrak štetu u iznosu od 3,2 miliona KM.

Protiv kandidata za Općinu Kakanj, Niku Lozančića (HDZ BiH), zbog imovinske prevare istragu vodi Općinsko državno tužilaštvo u Zagrebu. On je između februara 2000. i augusta 2009. godine primao invalidsku vojnu penziju od njih, iako nije imao to pravo jer je u BiH bio državni poslanik. Hrvatska ga tereti da im je oštetio proračun u vrijednosti 157.000 KM.

Kandidat za Općinu Novi Travnik, Nikola Lovrinović (HDZ BiH), je zbog odluke Visokog predstavnika u BiH Paddyja Ashdowna iz 2005. godine bio pod sankcijom do marta ove godine. Visoki predstavnik je zabranio Lovrinoviću kandidiranje na izborima i sudjelovanje u vlasti. Na teret mu se stavljalo protivljenje u rješavanju problema „dvije škole pod istim krovom“, s kojim se susreće Srednjobosanski kanton, gdje je Lovrinović bio ministar obrazovanja.

Za načelnika Općine Novo Sarajevo kandidirat će se Dželaludin Muharemović (SDP), sadašnji vijećnik u toj općini. Odlukom CIK-a iz jula 2010.godine, zbog sukoba interesa, on je kažnjen novčanom kaznom od 1.500 KM, jer je u isto vrijeme bio i općinski vijećnik i direktor Fudbalskog kluba „Željezničar“ koji je dobivao donacije. Muharemović kaže da odluka CIK-a nije logična, jer je kažnjen za donaciju koja je primljena od Gradske skupštine Sarajeva u visini od 100.000 KM. Kaže da je odluka o tome donesena u martu 2009. godine, a on je u julu te godine postao odgovorna osoba u klubu.

Prema podacima CIK-a, trenutno je ovjereno 550 kandidata za načelnike općina, s tim da ovjere još traju te će se njihov konačan broj znati u ovoj sedmici, kada isteknu rokovi za žalbe. Na konačnoj listi bit će i kompletna lista kandidata za načelnike 139 općina u zemlji.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.