Milioner iz Živinica dobio otpremninu pa nastavio raditi u državnom parlamentu

Denijal Tulumović, poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH, dobio je skoro 35.000 KM otpremnine za odlazak u penziju. On je 23. funkcioner Parlamenta, Vijeća ministara i Predsjedništva BiH u posljednjih 15 godina koji je ostvario ovo pravo.
Denijal Tulumović, poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH, je novinarima rekao da mu otpremina nije bila potrebna ali smatra da ju je zaslužio radeći 39 godina u zdravstvu (Foto: Dženat Dreković / CIN)
Denijal Tulumović, poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH, je novinarima rekao da mu otpremina nije bila potrebna ali smatra da ju je zaslužio radeći 39 godina u zdravstvu (Foto: Dženat Dreković / CIN)

Denijal Tulumović iz Stranke demokratske akcije (SDA) je u februaru 2025. godine u trećoj godini poslaničkog mandata u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine (BiH) dobio 34.776 maraka otpremnine koja se dodjeljuje kada se steknu uslovi za penziju.

Nakon što je dobio otpremninu, Tulumović je nastavio raditi u Državnom parlamentu. Tako mu je omogućeno da od marta do kraja jula 2025. godine na ime plate, toplog obroka, regresa, prevoza, paušala i naknade za odvojeni život dobije još ukupno 37.502 KM. Propisi mu omogućavaju da pored plate prima i penziju.

Tulumović još nije primio prvu penziju pa i ne zna njen tačan iznos. “To ne znam reći sa sigurnošću dok ne dobijem predračun koji je u toku da se riješi. Možda ovaj mjesec.”

Otpremnina u visini šest neto plaća se isplaćuje radnicima nakon navršenih 65 godina života i 20 godina radnog staža ili 40 godina staža kako bi im se nakon višedecenijskog radnog staža olakšala penzija.

Otkako je diplomirao na Medicinskom fakultetu u Tuzli 1985. godine, Tulumović je skoro cijelu karijeru proveo radeći kao liječnik u zdravstvenim institucijama u Tuzli, Srebrenici i Banovićima. Od 2000. godine je bio angažovan kao viši asistent, docent i vanredni profesor na fakultetu na kojem je diplomirao. U zvanje redovnog profesora je biran 2020. godine. Angažovan je kao spoljni saradnik.

Na lokalnim izborima 2016. godine osvojio je mandat i bio zamjenik predsjedavajućeg Općinskog vijeća Živinica, a dvije godine poslije osvojio je mandat poslanika u Parlamentu Federacije BiH.

U 2019. imenovan je za premijera Vlade Tuzlanskog kantona (TK). Sa ove pozicije je odstupio nakon godinu i po zbog promjene vladajuće većine u Skupštini TK.

Kao kandidat SDA je na općim izborima 2022. osvojio više od 32.000 glasova za poslanika u Državnom parlamentu. Tada je u imovinskom kartonu naveo da uz kuću u rodnim Živinicama i vikendicu u Banovićima ima dva stana u Tuzli i Sarajevu te 280.000 maraka na računima za koje je napisao da je zaradio od prodaje nasljedstva. Prijavio je da vozi i „Range Rover Evoque“, vrijedan 40.000 maraka. Svu svoju imovinu je procijenio na 1,02 miliona maraka. Nije kreditno zadužen.

Otpremnine za zaposlene penzionere
Šesterica državnih parlamentaraca stekli su pravo na naknadu koja se isplaćuje pri odlasku u penziju, međutim nastavit će raditi i primati plaću, a propisi im omogućavaju da uz to primaju i penziju.

Tulumović smatra da su primanja političara u BiH previsoka: “Ja smatram da to doista treba promijeniti jer u ovom vremenu i ovih zadnjih 30 godina prosječan građanin je na nekim minimalnim primanjima dok parlamentarci, doista, imaju visoke plaće”.

Oko 684.000 maraka je od 2010. godine isplaćeno za otpremnine 23 funkcionera iz Parlamenta BiH, Vijeća ministara i Predsjedništva BiH.

Većina njih je nakon dobijenih otpremnina nastavila raditi, uključujući i državne parlamentarce iz aktuelnog saziva: Nebojšu Radmanovića, Nikolu Špirića i Sredoja Novića iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata, predsjednika Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragana Čovića te Šefika Džaferovića iz SDA.

Izabrani i imenovani funkcioneri kao i drugi uposlenici u državnim institucijama imaju pravo na otpremnine na osnovu Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH i prateće Odluke o načinu i postupku ostvarivanja prava na otpremninu.

Funkcionerima penzije za džeparac
Tokom protekle decenije isplaćeno je skoro 440 hiljada KM za odlazak u penziju 15 bh. političara iz tri državne institucije. Većina njih je nakon toga nastavila raditi te uz penziju primati i plaću.

Centar za istraživačko novinarstvo je ranije objavio da je u državnim institucijama od početka 2010. do marta 2021. godine isplaćeno 17,5 miliona KM za odlazak u penziju 1.973 uposlenika. Zahvaljujući prosječnim platama od blizu 4.800 KM, među njima su najveće otpremnine dobili izabrani i imenovani zvaničnici.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje priče

NASLOVNA_Fuad Kasumovic_Mersija Kaumovic
Novinari CIN-a spriječili štetu za Grad Zenica od 255 hiljada KM u korist gradonačelnika i njegove supruge
Grad Zenica je u procesu eksproprijacije bio spreman dati Mersiji Kasumović, supruzi gradonačelnika Fuada Kasumovića, četvrtinu miliona maraka više jer je zemljište...
NASLOVNA_rijeka Bistrica
Milioni za nepostojeće hidroelektrane
Prošle su dvije decenije od kada je Vlada RS-a dodijelila koncesije za izgradnju i korištenje hidroelektrana na rijekama Bistrica i Janjina. Objekti nisu sagrađeni,...
NASLOVNICA
Rezerva sa posebnom svrhom: Milioni za promocije, nedovoljno za nepogode
Republika Srpska godinama dijeli novac iz budžetske rezerve udruženjima, pojedincima i institucijama koje tako finansiraju svoj redovni rad i dodatne aktivnosti....
Učitaj još

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.