Monitoring medija u Bosni i Hercegovini: Povodi se mijenjaju, govora mržnje sve više

Porast govora mržnje, kojem su najskloniji političari, mediji i influenseri, utječe na svakodnevni život u Bosni i Hercegovini te mora biti sankcionisan.
Foto: Dženat Dreković (CIN)
Foto: Dženat Dreković (CIN)

„Nivo govora mržnje je u porastu“, jedan je od zaključaka monitoringa medija u Bosni i Hercegovini (BiH) koji je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) radio od aprila 2022. do 2024. godine u sklopu mreže Reporting Diversity Network 2.0.

U tom periodu evidentirano je ukupno 97 slučajeva govora mržnje, od čega je 25 posto slučajeva bilo vezano za rod, a 21 posto za etničku diskriminaciju. Ukupno 28 posto evidentiranih slučajeva bilo je usmjereno prema seksualnim manjinama i političkim oponentima. U manjoj mjeri zabilježen je govor mržnje prema novinarima i vjeri. Za razliku od rezultata prethodnog monitoringa, etnička pripadnost više nije dominantna osnova za govor mržnje.

„Političari su oni koji su bili prisutni u apsolutno svim kategorijama i ispoljavali su govor mržnje prema svim osnovama. (…) Međutim, novinari su oni koji su vrlo dominantno bili prisutni u širenju govora mržnje protiv žena“, rekla je istraživačica i autorica izvještaja Lejla Gačanica.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Govoreći o svojim zapažanjima tokom monitoringa, Gačanica je rekla da su aktivisti na društvenim mrežama dominantno bili prisutni kao oni koji kreiraju i pronose govor mržnje.

Na Okruglom stolu „Monitoring govora mržnje u Bosni i Hercegovini“ u Sarajevu predstavljen je izvještaj kojim je mapiran govor mržnje, a učesnici su podsjetili na odgovornost za krivična djela govora mržnje.

Direktorica CIN-a Leila Bičakčić je rekla da su rezultati monitoringa govora mržnje poražavajući u Bosni i Hercegovini i da se ne razlikuju značajno od zemalja regiona.

„U cijelom regionu se pojavljuju vrlo represivne ideje kao nastojanje vlasti da se bore protiv govora mržnje, a to opet, znamo iz iskustva, neće dati rezultate tamo gdje su oni najpotrebniji, nego će biti usmjeren kao alat za svako kritičko mišljenje“, rekla je Bičakčić.

Prema nalazima mapiranja govora mržnje, u javnom diskursu preovladavaju stereotipi, mizoginija, homofobija, netolerancija i jednoumlje. Uobičajeni kanali za širenje govora mržnje su platforme društvenih mreža, online mediji i sekcije za komentare čitalaca.

Azra Maslo iz Regulatorne agencije za komunikacije BiH istakla je da borba protiv govora mržnje ne može biti samo institucionalna, već mora prožimati kompletno društvo.

„U kontekst regulacije se sve više zalazi, ali ne na način koji će biti represivan, ne na način koji će biti štetan po slobodu izražavanja, nego na način gdje će se platforme obavezati na određene mehanizme zaštite krajnjih korisnika“, rekla je Maslo.

Učesnici okruglog stola su razgovarali i o različitim pristupima u procesu donošenja zakonskih rješenja kada je riječ o govoru mržnje te o ulozi nadležnih institucija u borbi protiv različitih narativa koji predstavljaju govor mržnje.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Damir Vejo
Optužen bivši direktor Policijske akademije Damir Vejo
Općinski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Policijske akademije u Sarajevu Damira Veje zbog zloupotrebe službenog automobila, o čemu je...
cin-novinar-godine
Novinari CIN-a proglašeni za novinare godine
Novinari CIN-a Mubarek Asani i Jelena Jevtić dobitnici su godišnje nagrade Društva novinara BiH „Novinar godine za 2024“. Nagrada je dodijeljena za dokumentarni...
Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Učitaj još