Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva je jedinstvena organizacija u BiH, prva takva osnovana na Balkanu. Bavi se istraživačkim novinarstvom s ciljem da pruži provjerene i istinite informacije, bazirane na činjenicama i dokazima, koje će građanima pomoći da bolje razumiju događaje.
U fokusu našeg rada su organizovani kriminal i korupcija koji negativno utječu na život stanovnika BiH. Radimo na istraživačkim projektima i pričama koje obuhvataju sve društvene sfere: obrazovanje, sport, zdravstvo, zapošljavanje, politiku, zloupotrebe javnog novca, šverc drogama i duhanom, falsifikovanje lijekova i dokumenata te finansijske i druge prevare.
CIN ima resurse za snimanje dokumentarnih filmova i videopriča koje prate istraživanja a koje objavljuju javni servisi i druge TV-stanice u BiH.
CIN je uspostavio saradnju sa brojnim uglednim medijima u svijetu pa su naš rad preuzimali ili se pozivali na njega listovi Guardian, Time, Der Spiegel, Washington Post te radio i televizijske stanice ZDF, BBC, Deutsche Welle, Voice of America i brojni drugi. Naše priče redovno preuzimaju utjecajni mediji iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore. Sarađujemo sa vodećom organizacijom istraživačkih novinara u svijetu – International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). Dio smo međunarodne mreže Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) koja okuplja nezavisne istraživačke novinare i organizacije iz jugoistočne Evrope i centralne Azije.
Do sada smo osvojili brojne nagrade i priznanja.
CIN je osnovan 2004. godine uz tehničku pomoć i podršku Novinarske škole Univerziteta u New Yorku i Journalism Development Group. Kao prvi istraživački medij u regionu CIN je od početka nastojao u bh. novinarstvo uvesti i visoke standarde profesije, profilirajući se kao nezavisan izvor informacija koje nisu obojene komentarima, političkom retorikom i neprofesionalnim motivima.
CIN se finansira iz grantova, sa tendencijom uspostavljanja održivog novinarskog proizvoda čija bi komercijalizacija pokrivala dio operativnih troškova organizacije.
CIN ima certifikat Inicijative novinarskog povjerenja (engl. Journalism Trust Initiative/JTI), kojim se potvrđuje poštovanje etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti.
Nezavisna revizija koju je proveo Deloitte potvrdila da je CIN uspješno prošao tri koraka mehanizma JTI-a, ispunio 130 kriterija međunarodnog standarda i potvrdio primjenu JTI-jevih standarda u svojoj redakciji.
JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu, koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN), a koji je objavljen kao Sporazum sa radionice CWA 17493 za nagrađivanje pouzdanog novinarstva i poštivanja profesionalnih standarda.
„Mi u CIN-u smatramo da novinarstvo treba biti zasnovano na činjenicama, nepristrano i pouzdano te usmjereno na pružanje istinitih informacija našim čitateljima. Bilo nam je važno proći kroz proces evaluacije JTI-ja kako bismo bili sigurni da su standardi koje primjenjujemo u našem radu etični i profesionalni, i drago nam je što smo dio grupe globalnih medijskih lidera”, Leila Bičakčić, izvršna direktorica Centra za istraživačko novinarstvo (CIN).
Help–Display a list of available voice commands
Hide help–Hide a list of available voice commands
Scroll down–Scroll page down 200 px
Scroll up–Scroll page down 200 px
Go to top–Scroll page to top
Go to bottom–Scroll page to bottom
Tab–Move to next interactive element
Tab back–Move to previous interactive element
Show numbers–Show numbers for interactive elements
Number ... –Click on element number...
Hide numbers–Hide numbers for interactive elements
Clear input–Clear selected text field
Enter–Click on the selected element
Reload–Reload page
Stop–Stop speech recognition
Exit–Disable voice navigation mode