Search
Close this search box.

Od potpisanih 115 koncesionih ugovora realizirano 5 malih hidroelektrana

U sistem Javnog poduzeća Elektroprivreda Republike Srpske (RS) su priključene male hidroelektrane izgrađene na osnovu koncesionih ugovora koje im je u ranijem periodu dodijelila entitetska vlada. U sistemu su tri hidroelektrane iz Rudog: Štrpci, Sućeska 1 i 2, HE Divić je izgrađena u Kotor Varoši, a Bistrica B5-a u Kalinoviku. U prvoj polovini ove godine zajedno su proizvele struju u vrijednosti od 803.516 KM, odnosno stanovništvu su dale oko 9 gigavatsati (GWh) struje.

Prema odluci Vlade RS-a i entitetske Regulatorne komisije za energetiku (RERS), struja proizvedena obnovljivim izvorima energije će od ove godine biti otkupljivana po višoj tarifi: od 0,11 do 0,14 KM /kWh, u zavisnosti od veličine hidroelektrane. Ranije je otkupna cijena bila skoro duplo niža, što su koncesionari smatrali destimulacijom za izgradnju malih hidroelektrana.

Koncesionari, s kojima su razgovarali novinari CIN-a, ocjenjuju da će viša cijena el.energije potaknuti na veću izgradnju hidroelektrana. Dragoljub Malić, vlasnik Male hidroelektrane Divić, kaže da na ovoj hidroelektrani neće stati. Dvije su u završim fazama i za još tri ima koncesione ugovore, ali za realizaciju ima administrativnih problema. On se nada da će iduće tri godine pustiti u promet još tri hidroelektrane.

“Izvjesno je da će ti objekti postati dio energetske mreže BiH”, kaže Malić. Od spomenutih pet koje trenutno rade, hidroelektrana Divić je prva puštena u pogon.

U prošloj godini su u elektrosistemu RS-a bile četiri male hiroelektrane nezavisnih proizvođača koje su naplatile oko pola miliona maraka za oko 7 GWh struje. U 2010. i 2009. godini u sistemu su bile četiri, a godinu dana ranije tri male hidroelektrane. Njihova proizvedena snaga je u te tri godine iznosila oko 18 GWh, a naplaćeno je oko milion i po maraka.

Prema podacima iz Plana razvoja energetike RS do 2030. godine, objavljenom u augustu 2010. godine, ovaj entitet je bogat hidroenergetskim potencijalom koji nije u potpunosti iskorišten. Najznačajniji potencijal se nalazi u slivovima rijeka Drine, Vrbasa i Trebišnjice, a manji dio u slivovima Une, Sane, Bosne i Neretve.

Prema podacima Komisije za koncesije RS-a, do maja ove godine je sa 50 koncesionara potpisano 115 ugovora o koncesijama. Za izgradnju tih hidroelektrana je potrebno oko 400 miliona eura, a proizvodile bi struju od oko 1.500 gigavata, što je dovoljno za šestogodišnju opskrbu el.energijom. Uz pet malih hidroelektrana koje su u prometu još 10 ih se nalazi u fazi izgradnje.

Zbog slabe realizacije koncesionih ugovora Komisija za koncesije RS-a je predložila Vladi RS-a da raskine 36 koncesionih ugovora, od čega je do sada raskinuto šest. Komisija je pronašla da je oko 80 dodijeljenih lokacija sporno za izgradnju. Neke od lokacija su u nacionalnim parkovima, a dio njih nije uveden u prostorne ili regulacione planove, zbog čega općine nisu dale saglasnost za gradnju.

Objavljeno: 21.8.2012. godine

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.