Porezni obveznici FBiH duguju 1,5 milijardi maraka

Prema podacima Komisije za utvrđivanje neplaćenih poreznih obaveza Federalnog parlamenta, najveći dug od 688,6 miliona maraka ima 246 preduzeća koja su najvećim dijelom u državnom vlasništvu.

Midhat Arifović, direktor Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine (PU FBiH), sumnja da će ova institucija uspjeti naplatiti akumulirani dug od 1,5 milijardi maraka koje su u proteklim godinama skupila 54.948 poreznih obveznika. Dug evidentiran na kraju prošle godine je nastao zbog neplaćenih poreza na prihode, imovinu, plaće i doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje radnika.

U izjavi za Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) Arifović pojašnjava da su najveći dužnici preduzeća sa većinski državnim kapitalom, preduzeća u stečaju, u postupku likvidacije ili ona koja su prestala sa radom, a njihova imovina je najčešće opterećena hipotekama po osnovu kredita u bankama.

Prema podacima Komisije za utvrđivanje neplaćenih poreznih obaveza Federalnog parlamenta, najveći dug od 688,6 miliona maraka ima 246 preduzeća koja su najvećim dijelom u državnom vlasništvu. Oko 145 miliona duga ima 7.546 preduzeća koja su prestala sa radom, dok 82,5 miliona maraka duga imaju 193 preduzeća u stečaju. Skoro 20 miliona duga ima 301 preduzeće u kojem je pokrenut likvidacioni postupak. Oko 595,3 miliona maraka duguje 46.662 porezna obveznika koji su aktivni, odnosno u radu.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

U PU-u FBiH objašnjavaju kako je najveći uzrok višemilionskih dugovanja promjena u načinu poslovanja, gdje su preduzeća u državnom vlasništvu izgubila tržište, ali i novac koji su primala od države. Prikupljene prihode koriste za isplatu plaća, bez plaćanja doprinosa. „U većini slučajeva preduzeća uspiju isplatiti od 300 do 500 KM po uposlenom. Neuplaćivanje doprinosa na takav način godinama kulminira u dugovanja“, kaže pomoćnica direktora PU-a FBiH Jasminka Mehović.

FBiH je prinudnom naplatom uspjela naplatiti 603,5 miliona maraka duga. U tom smislu, vršena je blokada računa, prodavana imovina, a sa nekim dužnicima su sklapani sporazumi o odgođenom načinu plaćanja ili plaćanju na rate.

Kako se navodi u izvještaju Komisije, naplatu dugovanja nije moguće izvršiti bez pomoći Vlade FBiH koja bi morala formirati komisiju kako bi se došlo do rješenja ovog problema. Ta komisija bi trebala dati prijedloge za oporavak pravnog lica ili za stečaj.

Mehović kaže da oni porezni obveznici koji ne mogu izmiriti dug idu u stečaj. „Samo je pitanje kada će se porezni obveznik odlučiti za dostavljanje prijedloga za provođenje stečajnog postupka nadležnom sudu“, kaže Mehović.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

cin-novinar-godine
Novinari CIN-a proglašeni za novinare godine
Novinari CIN-a Mubarek Asani i Jelena Jevtić dobitnici su godišnje nagrade Društva novinara BiH „Novinar godine za 2024“. Nagrada je dodijeljena za dokumentarni...
Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
Učitaj još