Search
Close this search box.

SIPA u UIOBiH zbog šefice i njenih „crnokošuljaša“

SIPA je dva dana iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH izuzimala dokumentaciju koja im je potrebna kao dokaz u krivičnom postupku protiv inspektora koji su reketirali trgovce.

Inspektori Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) provjeravaju navode o korumpiranim inspektorima Grupe za suzbijanje krijumčarenja iz Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIOBiH) koji su reketirali trgovce. Po naredbi Suda, BiH inspektori su prethodna dva dana pregledali i privremeno oduzeli dokumentaciju u ovoj instituciji zbog sumnje da su izvršena krivična djela zloupotrebe položaja i primanja dara.

Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) su prošle godine otkrili da su šefica Grupe Jelena Majstorović i inspektori Radenko Popović, Stevo Savić i Vladimir Puzić tokom 2017. i 2018. godine kao službena lica ucjenjivali vlasnike radnji koje su zaticali u prekršajima – tražili su im mito u zamjenu za oduzimanje robe. Uzimali su novac i puštali trgovce da nastave raditi kao i do tada ili su im pisali prekršajne naloge sa manjim kaznama.

Trgovci širom BiH koji su zatečeni sa viškom robe davali su mito od nekoliko stotina do nekoliko hiljada maraka.

Šefica i njeni „crnokošuljaši“ za iznude
Pojedini inspektori Uprave za indirektno oporezivanje BiH reketiraju trgovce, koristeći se uhodanim načinom rada − traže novac kako ne bi kontrolisali njihovo poslovanje. Onima koji odbiju dati mito, nezakonito oduzimaju robu.

SIPA je u ranijoj istrazi o ovim zloupotrebama utvrdila da su inspektori najmanje deset puta koristili svoje pozicije i ucjenom tražili mito od trgovaca, a najmanje četiri puta su im nezakonito oduzeli nakit, vrijedan više od 200.000 maraka.

„Pritom su za sebe zadržavali dio oduzetog nakita te na prevaran način izdali više potvrda o privremenom oduzimanju nakita naznačenih na manje količine“, navedeno je u SIPA-inom dokumentu, a vlasnici tvrde da im nedostaje skoro polovina oduzetog nakita.

Vlasnici radnji su novinarima CIN-a opisali neprofesionalan odnos inspektora UIO-a: pri ulasku u radnje su tražili da se ugasi videonadzor, pretresali su privatne prostorije bez naloga suda te izvrtali torbe i lične stvari, a robu koju pronađu su oduzimali kršeći procedure.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.