SIPA u UIOBiH zbog šefice i njenih „crnokošuljaša“

SIPA je dva dana iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH izuzimala dokumentaciju koja im je potrebna kao dokaz u krivičnom postupku protiv inspektora koji su reketirali trgovce.

Inspektori Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) provjeravaju navode o korumpiranim inspektorima Grupe za suzbijanje krijumčarenja iz Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIOBiH) koji su reketirali trgovce. Po naredbi Suda, BiH inspektori su prethodna dva dana pregledali i privremeno oduzeli dokumentaciju u ovoj instituciji zbog sumnje da su izvršena krivična djela zloupotrebe položaja i primanja dara.

Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) su prošle godine otkrili da su šefica Grupe Jelena Majstorović i inspektori Radenko Popović, Stevo Savić i Vladimir Puzić tokom 2017. i 2018. godine kao službena lica ucjenjivali vlasnike radnji koje su zaticali u prekršajima – tražili su im mito u zamjenu za oduzimanje robe. Uzimali su novac i puštali trgovce da nastave raditi kao i do tada ili su im pisali prekršajne naloge sa manjim kaznama.

Trgovci širom BiH koji su zatečeni sa viškom robe davali su mito od nekoliko stotina do nekoliko hiljada maraka.

Šefica i njeni „crnokošuljaši“ za iznude
Pojedini inspektori Uprave za indirektno oporezivanje BiH reketiraju trgovce, koristeći se uhodanim načinom rada − traže novac kako ne bi kontrolisali njihovo poslovanje. Onima koji odbiju dati mito, nezakonito oduzimaju robu.

SIPA je u ranijoj istrazi o ovim zloupotrebama utvrdila da su inspektori najmanje deset puta koristili svoje pozicije i ucjenom tražili mito od trgovaca, a najmanje četiri puta su im nezakonito oduzeli nakit, vrijedan više od 200.000 maraka.

„Pritom su za sebe zadržavali dio oduzetog nakita te na prevaran način izdali više potvrda o privremenom oduzimanju nakita naznačenih na manje količine“, navedeno je u SIPA-inom dokumentu, a vlasnici tvrde da im nedostaje skoro polovina oduzetog nakita.

Vlasnici radnji su novinarima CIN-a opisali neprofesionalan odnos inspektora UIO-a: pri ulasku u radnje su tražili da se ugasi videonadzor, pretresali su privatne prostorije bez naloga suda te izvrtali torbe i lične stvari, a robu koju pronađu su oduzimali kršeći procedure.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Narukvica iz porodilišta Univerzitetskog kliničkog centra RS-a (Foto: CIN)
Godinu dana kasnije: nadležni i dalje ne znaju gdje je Sara
Okružno javno tužilaštvo Banja Luka je za godinu dana saslušalo 40 svjedoka, naložilo vještačenje uzoraka obdukcije te prikupilo i pregledalo oko hiljadu stranica...
Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
UIOBiH
Potvrđena optužnica protiv „crnokošuljaša“ iz UIOBiH
Sud BiH je potvrdio optužnicu koju je Državno tužilaštvo podiglo protiv inspektora UIOBiH: Jelene Majstorović, Radenka Popovića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića...
Učitaj još