Smijenjena sutkinja Milena Rajić

VSTV Bosne i Hercegovine je zbog nemara razriješio dužnosti sutkinju Općinskog suda u Sarajevu.

Milena Rajić više nije sutkinja Općinskog suda u Sarajevu. Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTVBiH) ju je razriješilo dužnosti zbog nemara u vršenju službene dužnosti.

U obrazloženju odluke Vijeća je navedeno da je narušeno povjerenje u pravilan i zakonit rad sutkinje Rajić, a tim i Općinskog suda u Sarajevu, te da se nijednom drugom disciplinskom mjerom ne bi postigla preventivna svrha kažnjavanja. Prilikom donošenja ove odluke Vijeće je u obzir uzelo ponašanje tužene prilikom disciplinskog postupka, njenu raniju disciplinsku odgovornost i nepoštivanje organa ove institucije. Navedena odluka VSTV-a je konačna, a sutkinja Rajić može uložiti žalbu Sudu BiH.

Ona je i ranije disciplinski kažnjavana. Zbog kašnjenja u izradi sudskih odluka u 2011. godini je kažnjena javnom opomenom, a u 2018. je kažnjena smanjenjem plaće zbog niza propusta u radu: donošenja presuda bez ispunjenih uslova, nepostupanja prema odluci Ustavnog suda BiH, nedonošenja pravovremene mjere osiguranja u pojedinim predmetima, kašnjenja u donošenju presuda te nedostavljanja presude drugom sudu.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

VSTV godinama tolerisao nerad sudije
Banjalučki sudija Atko Huseinbašić je tokom petnaestogodišnjeg rada napravio 56 prekršaja u dva suda, a članovima VSTV-a je trebalo osam godina da mu zabrane da dalje radi.

Protiv sutkinje Rajić se trenutno vode i tri krivična postupka na Kantonalnom sudu u Sarajevu. Optužena je u predmetima „Kurir 1“, „Kurir 2“ i „Pravda“ zbog kršenja zakona. U sva tri slučaja na teret joj se stavlja donošenje presude na osnovu krivotvorenih podataka i sudjelovanje u fingiranim parničnim postupcima, vođenim u cilju preknjižavanja tuđe imovine na treća lica.

Sutkinja Fazlagić raskućila žrtve holokausta
Kuće, stanovi i poslovni prostori sarajevskih Jevreja stradalih u holokaustu preknjiženi su na nove vlasnike, zahvaljujući nezakonitim presudama sutkinje koja je na isti način i sama prisvojila dvije nekretnine u najužem dijelu grada.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Tagovi:

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
NASLOVNA_Ibrahim Hasanagic
Sud donio odluku nakon priče „Državna tajna o vojnim invalidima“
Kantonalni sud u Bihaću donio je pravosnažnu presudu prema kojoj je CIN prouzrokovao štetu ugledu Ibrahima Hasanagića, ratnog vojnog invalida iz Bihaća, objavljivanjem...
Učitaj još