Ova trojka je optužena za krivično djelo organiziranog kriminala, odnosno za trgovinu drogama i za pranje novca.
Sud je prihvatio jemstva koja se sastoje od hipoteke na nekretninama u iznosu od 595.072 KM za Zornića, za Dacića od 142.000 KM i Cana od 435.288 KM. Oni će biti pušteni čim se na Općinskom sudu u Sarajevu uknjiži ova hipoteka.
Njima je određena zabranu kretanja i sastajanja sa određenim osobama te će vrijeme na slobodi morati provoditi u kućnom pritvoru.
Tužilaštvo BiH je uputilo žalbu na ovu odluku Suda pozivajući se na prirodu krivičnih djela koja su počinili.
Jedan od razloga za protivljenje je i to što sva trojica imaju državljanstva drugih zemalja koje u slučaju bijega ne izručuju svoje državljane BiH. Can je državljanin Republike Turske i Srbije, a nema BiH državljanstvo, a Zornić i Dacić su državljani Crne Gore, a naturalizirani državljani BiH.
Kako navode u Tužilaštvu, njihova zabrinutost je zasnovana na tome da će Dacić u bjekstvu sa izdržavanja zatvorske kazne u Italiji a Zornić u bjekstvu pred pravosuđem iz Njemačke. Prema podacimo kojim Tužilaštvo raspolaže Zornić je u toku krivičnog postupka u Njemačkoj uplatio jemstvo u visokom novčanom iznosu i pobjegao u BiH, gdje je promijenio i identitet. Haris Zornić je rođen kao Ljutvija Dacić ali je 2001. godine promijenio ime i prezime.
Proces pred Sudom BiH protiv Dacića, Zornića i Cana počeo 21. januara prošle godine. Prema optužnici braća Hamdo Dacić i Haris Zornić su organizirali zločinačku organizaciju 1998. godine kojoj je za kratko vrijeme pristupio veliki broj osoba. Oni su angažirali osobe za prevoz, skladištenje, čuvanje i prodaju heroina. Dacići su optuženi da su zajedno sa Canom 28. januara 2002. godine u Sarajevu osnovali preduzeće Majorka, isključivo radi legalizacije miliona zarađenih u kriminalnim poslovima sa drogom. Prema navodima optužnice, preduzeće Majorka Sarajevo podnijelo je u nekoliko navrata BOR banci d.d. Sarajevo zahtjev za dodjelu kredita, u ukupnom iznosu od preko 1.000.000 KM, kao bi prikrili stvarne izvore finansiranja izgradnje hotela Exclusive u sarajevskom prigradskom naselju Rajlovac. Ova trojka sumnjiči se za pranje između 5 i 6 miliona KM zarađenih od trgovine drogom.
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva je objavio u februaru prošle godine priču o imperiji Dacića.