Nedžad Kurtović, ključni svjedok u predmetu protiv Rame Brkića i ostalih, odlučio je nastaviti svjedočenje pred Sudom Bosne i Hercegovine (BiH), uprkos pravnom savjetu advokata Ilijasa Midžića iz Bihaća da to ne čini. Kurtović je na ročištu prije mjesec dana iznio podatke o vlastitoj umiješanosti u proizvodnju droge, zbog čega bi mogao krivično odgovarati.
Kurtović je danas odgovarao na pitanja branilaca Senada Šabića, Satka Kekića i Huseina Kasumovića, optuženih u ovom predmetu kojima se na teret stavlja krivično djelo proizvodnje i trgovine drogom. Pitanja su bila usmjerena na Kurtovićevo ponašanje, psihijatrijsko liječenje, liječenje od ovisnosti te oprečne izjave koje je ovaj svjedok davao. Pri unakrsnom ispitivanju je došlo do rasprave između Kurtovića i optuženog Šabića. Zbog toga je sudija Hasija Mašović prekinula suđenje na desetak minuta.
Asim Crnalić, advokat prvooptuženog Brkića, odbio je ispitati Kurtovića, uz obrazloženje da njegov status svjedoka nije zakonit. Za ovog advokata je sporno svjedočenje osobe čiji status u predmetu nije do kraja definisan, budući da se ne zna je li on optužen u ovom predmetu, ima li imunitet i da li ima sporazum sa Tužilaštvom.
Kurtović je na Sud Bosne i Hercegovine (BiH) dovezen iz zeničkog zatvora u kojem služi kaznu od godinu i po za krivično djelo proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga, koje nije u vezi sa ovim predmetom.
Advokat Slobodan Perić koji zastupa optuženog Osmana Vikića, na ovom ročištu je zatražio od Suda BiH da se njegovom klijentu vrati kaucija koju je položio za puštanje iz pritvora, navodeći da on nema nikakva primanja, jer ne radi te da mu je novac potreban za školovanje djece i jesenju sjetvu. Tužilac Oleg Čavka je prihvatio prijedlog Perića, uz napomenu da mu novac može biti vraćen, ali da „ne sadi ništa nelegalno“. Sud BiH će o ovom zahtjevu odlučiti naknadno.
Sud BiH je danas u ovom predmetu razdvojio slučaj protiv Emira i Enesa Selimovića. Protiv njih će postupak biti vođen odvojeno, jer su sa Tužilaštvom BiH sklopili sporazum o priznanju krivice.
Emir Selimović, bivši komandir Policijske stanice Bihać i član Komisije za izbor policijskih službenika, priznao je djela zloupotrebe položaja i primanje mita pri zapošljavanju kandidata na mjesto policajaca te primanje mita od počinilaca saobraćajnih prekršaja radi sticanja imovinske koristi. Enes Selimović je priznao krivično djelo nezakonitog posredovanja, odnosno učestvovanja u nezakonitom zapošljavanju policajaca u USK-u na konkursima za posao.
Državno tužilaštvo je do sada postiglo trinaest sporazuma o priznanju krivice u predmetu koji se vodi protiv Brkića i još 22 funkcionera policije, uposlenika civilnih institucija i ostalih pojedinaca. Oni su optuženi za organizovani kriminal, proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga, zloupotrebu položaja i ovlaštenja, protuzakonito posredovanje, ovjeru neistinitog sadržaja, primanje dara i drugih oblika koristi te krivotvorenje isprava.
Sljedeće ročište će biti održano 10. oktobra, kada će svjedočiti Jasmin Aldžić, Asim Mašić i Hasan Mušidić, policajci koje je Brkić, navodno, suspendirao na zahtjev optuženog Šabića. Naime, Kurtović je tokom svjedočenja kazao da je smjena ovih policajaca bila uvjet koji je postavio Šabić za ulazak u posao u vezi sa proizvodnjom droge, jer su ga oni jednom prilikom pretukli. Kao svjedok će se pojaviti i Enver Okanović koji je sa Tužilaštvom krajem augusta u vezi sa ovim predmetom sklopio sporazum o priznanju krivice.
Okanović je tada dobio uvjetnu kaznu od dvije godine zatvora, koja neće biti izvršena ukoliko u naredne četiri godine ne počini novo krivično djelo. Okanović je osuđen za proizvodnju i stavljanje u promet droga. Prema navodima iz optužnice, u Okanovićevoj hali u Zalužju kod Bihaća se od oktobra 2007. pa do jula 2008. godine proizvodila marihuana.