Više od milijardu KM za javne nabavke u prošloj godini

Javne ustanove su tokom prošle godine potpisale 11.864 ugovora o javnim nabavkama, vrijednim najmanje 1,1 milijardu KM. Informacije o svakoj nabavci se nalaze u CIN-ovoj bazi koja objedinjuje podatke od početka 2011. do kraja 2015. godine.

Ukupni iznosi su i veći jer za neke ugovore nisu navedene konačne vrijednosti. Kao i prethodnih godina, najviše novca je potrošeno u elektroprivrednim preduzećima, termoelektranama i rudnicima, kao i ostalim preduzećima elektroenergetskog sektora.

Kako bi informacije o javnoj potrošnji učinili dostupnijim za građane, novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) su objedinili podatke iz Službenih novina BiH i portala javnih nabavki u bazu podataka u kojoj se na jednostavan i lako pretraživ način može vidjeti šta su, po kojoj cijeni i od koga ustanove kupovale. U bazi se od ranije nalaze i podaci o ugovorima koji su potpisivani od 2011. do 2015. godine.

Od 647 ustanova i preduzeća koja su raspisivale tendere tokom prošle godine, najviše je prometovalo Javno preduzeće „Elektroprivreda BiH“ koje je za kupovinu mašina, potrošnog materijala, izvođenje radova te izradu izvještaja i elaborata platilo 151,4 miliona KM. Istovremeno je najviše pojedinačnih ugovora, njih 1508, potpisao Klinički centar Univerziteta u Sarajevu za nabavku potrošnog medicinskog materijala i lijekova.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ustanove u Bosni i Hercegovini (BiH) su za nabavku goriva tokom godine potrošile 25,6 miliona KM, a za putnička i terenska vozila skoro osam miliona KM.

Ministarstvo odbrane BiH je prošle godine potrošilo 128.341 KM za kupovinu vjerske literature i sitnog inventara za potrebe vjerskih zajednica u ovoj instituciji te za odlazak pojedinaca na hodočašće. Federalno Ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica će platiti 1,8 miliona KM za trogodišnju nabavku sadnica jagodastog voća i setova za navodnjavanje povratnicima na području Bosne i Hercegovine (BiH).

Najviše novca na javnim nabavkama koje su objavljene u javnim novinama dobile su firme iz Sarajeva – nešto više od 170 miliona maraka, potom iz Banja Luke – skoro 113 miliona maraka pa iz Mostara – skoro 103,5 miliona maraka.

Sistem javnih nabavki u BiH je kreiran prije 12 godina kada je definisano pod kojim uvjetima i na koji način se može trošiti javni novac. Tada su osnovane Agencija za javne nabavke BiH i Ured za razmatranje žalbi BiH, institucije koje su nadležne za praćenje, kontrolu i žalbene postupke tokom javnih nabavki.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
NASLOVNA_Ibrahim Hasanagic
Sud donio odluku nakon priče „Državna tajna o vojnim invalidima“
Kantonalni sud u Bihaću donio je pravosnažnu presudu prema kojoj je CIN prouzrokovao štetu ugledu Ibrahima Hasanagića, ratnog vojnog invalida iz Bihaća, objavljivanjem...
Učitaj još