Zemljište u Divkovićima nije za poljoprivrednu proizvodnju

U uzorcima zemljišta iz Divkovića pronađena je visoka koncentracija arsena, kadmija, kroma i nikla.

Istraživanje Centra za ekologiju i energiju iz Tuzle je pokazalo da zemljište, voda i hrana proizvedena u naseljima oko odlagališta šljake iz Termoelektrane “Tuzla” sadrže teške metale. Ispitivanje je urađeno na 32 uzorka uzeta u neposrednoj blizini odlagališta šljake i pepela: “Plane”, “Divkovići I” i “Divkovići II”.

Život na otrovnoj zemlji
Tuzlanska termoelektrana u obližnjim naseljima odlaže šljaku, otpad koji sadrži teške metale i polako truje sve oko sebe.

Uzorci zemljišta uzeti sa odlagališta “Divkovići II” su pokazali da ovo zemljište sadrži visoke koncentracije arsena, kadmija, kroma i nikla zbog čega je neupotrebljivo za poljoprivrednu proizvodnju.

I uzeti uzorci vode su pokazali da je ona na ovom području zagađena. U svih pet uzoraka vode nađena je povišena koncentracija kroma i nikla, dok je u četiri pronađen kadmij.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Visoke koncentracije arsena nađene u sedimentu potoka Banovac, kako je navedeno u izvještaju, najvjerovatnije su rezultat ispuštanja voda sa odlagališta šljake i pepela.

Analiza luka i celera uzgojenih na području ovih naselja pokazala je da ove biljke sadrže količine olova veće od dozvoljenih. U izvještaju je pojašnjeno da je prisustvo olova u hrani koju ljudi koriste dokaz njegovog ulaska u lanac ishrane.

Da se teški metali u ljudski organizam unose putem ishrane, pokazalo je i prisustvo visokootrovnih metala arsena i kadmija koji su nađeni u uzorcima ljudske kose.

Analiza uzoraka zemljišta, vode i hrane urađena je na zahtjev Centra za ekologiju i energiju s ciljem upoznavanja javnosti sa negativnim utjecajima koja odlagališta šljake i otpada imaju na okoliš.

Rezultat ovog istraživanja je predstavljen danas na okruglom stolu u Tuzli. Također, predstavljen je i dokumentarac Centra za istraživačko novinarstvo pod nazivom “Struja po cijenu života”. U filmu se govori o tome kako tuzlanska termoelektrana, zahvaljujući ustupcima nadležnih institucija, godinama prekomjerno zagađuje zrak, vodu i zemlju.

 

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Tagovi:

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

cin-novinar-godine
Novinari CIN-a proglašeni za novinare godine
Novinari CIN-a Mubarek Asani i Jelena Jevtić dobitnici su godišnje nagrade Društva novinara BiH „Novinar godine za 2024“. Nagrada je dodijeljena za dokumentarni...
Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
Učitaj još