Search
Close this search box.

Zemljište u Divkovićima nije za poljoprivrednu proizvodnju

U uzorcima zemljišta iz Divkovića pronađena je visoka koncentracija arsena, kadmija, kroma i nikla.

Istraživanje Centra za ekologiju i energiju iz Tuzle je pokazalo da zemljište, voda i hrana proizvedena u naseljima oko odlagališta šljake iz Termoelektrane “Tuzla” sadrže teške metale. Ispitivanje je urađeno na 32 uzorka uzeta u neposrednoj blizini odlagališta šljake i pepela: “Plane”, “Divkovići I” i “Divkovići II”.

Život na otrovnoj zemlji
Tuzlanska termoelektrana u obližnjim naseljima odlaže šljaku, otpad koji sadrži teške metale i polako truje sve oko sebe.

Uzorci zemljišta uzeti sa odlagališta “Divkovići II” su pokazali da ovo zemljište sadrži visoke koncentracije arsena, kadmija, kroma i nikla zbog čega je neupotrebljivo za poljoprivrednu proizvodnju.

I uzeti uzorci vode su pokazali da je ona na ovom području zagađena. U svih pet uzoraka vode nađena je povišena koncentracija kroma i nikla, dok je u četiri pronađen kadmij.

Visoke koncentracije arsena nađene u sedimentu potoka Banovac, kako je navedeno u izvještaju, najvjerovatnije su rezultat ispuštanja voda sa odlagališta šljake i pepela.

Analiza luka i celera uzgojenih na području ovih naselja pokazala je da ove biljke sadrže količine olova veće od dozvoljenih. U izvještaju je pojašnjeno da je prisustvo olova u hrani koju ljudi koriste dokaz njegovog ulaska u lanac ishrane.

Da se teški metali u ljudski organizam unose putem ishrane, pokazalo je i prisustvo visokootrovnih metala arsena i kadmija koji su nađeni u uzorcima ljudske kose.

Analiza uzoraka zemljišta, vode i hrane urađena je na zahtjev Centra za ekologiju i energiju s ciljem upoznavanja javnosti sa negativnim utjecajima koja odlagališta šljake i otpada imaju na okoliš.

Rezultat ovog istraživanja je predstavljen danas na okruglom stolu u Tuzli. Također, predstavljen je i dokumentarac Centra za istraživačko novinarstvo pod nazivom “Struja po cijenu života”. U filmu se govori o tome kako tuzlanska termoelektrana, zahvaljujući ustupcima nadležnih institucija, godinama prekomjerno zagađuje zrak, vodu i zemlju.

 

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.