Istraživanje Centra za ekologiju i energiju iz Tuzle je pokazalo da zemljište, voda i hrana proizvedena u naseljima oko odlagališta šljake iz Termoelektrane “Tuzla” sadrže teške metale. Ispitivanje je urađeno na 32 uzorka uzeta u neposrednoj blizini odlagališta šljake i pepela: “Plane”, “Divkovići I” i “Divkovići II”.
Uzorci zemljišta uzeti sa odlagališta “Divkovići II” su pokazali da ovo zemljište sadrži visoke koncentracije arsena, kadmija, kroma i nikla zbog čega je neupotrebljivo za poljoprivrednu proizvodnju.
I uzeti uzorci vode su pokazali da je ona na ovom području zagađena. U svih pet uzoraka vode nađena je povišena koncentracija kroma i nikla, dok je u četiri pronađen kadmij.
Visoke koncentracije arsena nađene u sedimentu potoka Banovac, kako je navedeno u izvještaju, najvjerovatnije su rezultat ispuštanja voda sa odlagališta šljake i pepela.
Analiza luka i celera uzgojenih na području ovih naselja pokazala je da ove biljke sadrže količine olova veće od dozvoljenih. U izvještaju je pojašnjeno da je prisustvo olova u hrani koju ljudi koriste dokaz njegovog ulaska u lanac ishrane.
Da se teški metali u ljudski organizam unose putem ishrane, pokazalo je i prisustvo visokootrovnih metala arsena i kadmija koji su nađeni u uzorcima ljudske kose.
Analiza uzoraka zemljišta, vode i hrane urađena je na zahtjev Centra za ekologiju i energiju s ciljem upoznavanja javnosti sa negativnim utjecajima koja odlagališta šljake i otpada imaju na okoliš.
Rezultat ovog istraživanja je predstavljen danas na okruglom stolu u Tuzli. Također, predstavljen je i dokumentarac Centra za istraživačko novinarstvo pod nazivom “Struja po cijenu života”. U filmu se govori o tome kako tuzlanska termoelektrana, zahvaljujući ustupcima nadležnih institucija, godinama prekomjerno zagađuje zrak, vodu i zemlju.