Search
Close this search box.

Bosna i Hercegovina ne uspijeva u borbi protiv korupcije

Prema Izvještaju Global Integritya, BiH ne pokazuje napredak.

U Bosni i Hercegovini korupcija je veoma raširena, a antikorupcijska agencija još nije operativna, pokazuje izvještaj Global Integrity Network (GI)za 2011. godinu. GI je nevladina organizacija koja se bavi praćenjem upravljanja i trendovima korupcije u svijetu.

U izvještaju se navodi da su u BiH najveći problem snažan politički utjecaj na antikorupcijske agencije i nedostatak resursa. U odnosu na izvještaj iz 2009. godine, uspjesi u borbi protiv korupcije nisu postignuti. Prema procjenama GI-a, situacija je još lošija i nema napretka na terenu.

Iako u BiH postoji agencija za borbu protiv korupcije, nije operativna zbog nedostatka sredstava i osoblja. BiH je jedina zemlja u regionu koja nema funkcionalnu antikorupcijsku agenciju. Državno pravosuđe i provedbe zakona nisu neovisni od političkog utjecaja, bez obzira na podršku međunarodnih institucija u proteklih deset godina.

Sa više od 2 miliona zaostalih sudskih predmeta tužitelji izbjegavaju raditi na slučajevima korupcije u koje su uključeni visoki dužnosnici. Na pravosuđe se vrši stalni pritisak a ne postoje ni učinkoviti kanali za borbu protiv korupcije.

U izvještaju se analiziraju mehanizmi odgovornosti i transparentnost mjera koje se primjenjuju u svakoj od 32 zemlje koje su uvrštene u analizu. Naglašavaju se nedostaci u sustavu koji su posebno osjetljivi na korupciju, kao što su vladina odgovornost i transparentnost, uključujući i sukobe interesa, propise, slobodu štampe i odgovornosti za provedbu zakona.

Nakon desetljeća rada i ogromne količine podataka prikupljenih u svrhu borbe protiv korupcije u svijetu, GI je danas bio domaćin rasprave o prednostima i manama objavljivanja njihovog izvještaja, o metodologiji rada te o platformi „Indaba“ koja će usmjeravati ljude kako prikupljati materijale i objavljivati informacije.

Izvještaj Global Integritya djelo je više od 100 novinara i istraživača GI-a i saradnje sa više od 1300 saradnika i partnera širom svijeta. Među njima je i Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva.

 

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.