Search
Close this search box.

CIN-ova baza podataka „Imovina političara“ na novoj platformi

„Imovina političara“ je najpotpunija baza podataka o prihodima, pokretnoj i nepokretnoj imovini te karijerama više od 220 zvaničnika i političara u Bosni i Hercegovini.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) je objavio bazu podataka „Imovina političara“ na novoj platformi koja omogućava jednostavniju i pregledniju pretragu podataka na svim uređajima. Baza je dopunjena aktuelnim podacima za više od 220 zvaničnika i političara vladajućih i opozicionih stranaka u Bosni i Hercegovini (BiH).

Građani pretragom kroz bazu mogu bolje upoznati osobe koje donose političke odluke u njihovo ime i nalaze se na pozicijama od interesa za javnost. U bazi se nalaze podaci o: imovini, obrazovanju, profesionalnoj i političkoj karijeri, ušteđevini, kreditima, udjelima u preduzećima te dionicama. Također, građanima su na raspolaganju i informacije o tužbama i sudskim presudama.

U bazi je dostupno više od 2.300 dokumenata: vlasničkih listova o nekretninama, registara preduzeća, imovinskih kartona te optužnica i presuda. Za potrebe baze novinari su uradili više od dvije stotine intervjua. Upotpunjena linkovima na istraživačke priče, koje su osnovni CIN-ov proizvod, ova baza služi otkrivanju podataka koje su političari željeli sakriti od javnosti.

CIN ove podatke prikuplja od 2009. godine, kada je na isti način obradio podatke za 32 političara, i periodično ih osvježava novim informacijama. Zbog velikog broja profila, dokumenata i fotografija „Imovina političara“ se smatra jedinstvenom riznicom podataka o ljudima na najvažnijim pozicijama u BiH.

„Imovina političara“ je izvor informacija novinarima, naučnicima i drugim profesionalcima, a prevashodno je namijenjena građanima koji zahtijevaju odgovornost i stručnost od svojih političkih predstavnika.

Pretraga i organizacija podataka

U skladu sa aktuelnošću pozicije i posljednjom dopunom podataka profili su organizovani u grupe − aktivni i neaktivni. Aktivne profile novinari periodično ažuriraju i oni se odnose na osobe koje trenutno obavljaju funkciju ili značajno utječu na kreiranje politike i standarda života u zemlji. Među neaktivnima su profili bivših i preminulih političara. Informacija o posljednjem ažuriranju je dostupna na svakom profilu.

„Imovina političara“ se može pretraživati ukucavanjem imena ili prezimena zvaničnika na početnom izborniku ili odabirom imena iz abecednog spiska preko ikonice “više osoba” u gornjem desnom uglu.

Uz to, opcija “filteri” vodi korisnike do mini profila političara koji nude kratke informacije o trenutnoj poziciji i stranačkoj pripadnosti te iznosu posljednjih primanja i broju nekretnina − ako je riječ o aktivnim profilima.

Baza podataka se može pretraživati i po stranačkoj pripadnosti. Na taj način rezultat prikazuje profile svih članova birane stranke. Na istom mjestu korisnici mogu na liniji vrijednosti (slajderu) odabrati raspon primanja ili broj nekretnina i rezultati će prikazati listu političara koji odgovaraju traženim podacima.

Novinari CIN-a ovom bazom podataka pozivaju građane da se preko linka “prijavi imovinu političara” jave redakciji ako znaju nešto više o karijeri, imovini ili drugim podacima o političarima. Novinari će prijave provjeriti i dopuniti bazu.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.