Search
Close this search box.

Deset novih profila u CIN-ovoj bazi „Imovina sudija i tužilaca“

U CIN-ovoj bazi podataka „Imovina sudija i tužilaca“ objavljeno je deset novih profila predsjednika sudova, sudija i tužilaca koji sa svojim supružnicima imaju u BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori kuće, stanove, vikendice, poslovne prostore, zemljišta i garaže čija vrijednost je najmanje 3,1 milion KM.
Foto: Dženat Dreković (CIN)

U bazi podataka „Imovina sudija i tužilaca“ koju je uradio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) objavljeno je deset novih imovinskih profila tužilaca i sudija. Ovu bazu čine i informacije o njihovim primanjima, obrazovanju i karijeri te automobilima, ušteđevini i kreditima.

Građanima su na raspolaganju i informacije o tužbama te sudskim i disciplinskim postupcima koji su vođeni ili se vode protiv njih.

Među njima su predsjednici Suda Bosne i Hercegovine (BiH), Općinskog suda u Travniku, Kantonalnog suda u Zenici te Okružnog suda u Trebinju: Minka Kreho, Goran Dujić, Snježana Čolaković i Bojan Stević te glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić.

Pored njih objavljeni su i profili: sutkinje Kantonalnog suda u Zenici Ljilje Subašić, sudije Osnovnog suda u Bijeljini Jovana Savića, zamjenika glavnog tužioca Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo (KS) Seada Kreštalice te tužilaca Tužilaštva BiH Ćazima Hasanspahića i Džermina Pašića.

Njih devetero sa supružnicima imaju: kuće, stanove, vikendice, poslovne prostore, zemljišta i garaže vrijedne najmanje 3,1 milion KM. Nekretnine su procijenili u intervjuima sa novinarima i u godišnjim finansijskim izvještajima koje dostavljaju Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH (VSTV).

Podaci o vrijednostima nekretnina nedostaju za predsjednika travničkog suda koji je odbio razgovarati sa novinarima o svojoj imovini, a jedan je od onih koji nije dao dozvolu VSTV-u da javno objavi njegove finansijske izvještaje.

Prema zemljišnim knjigama, Dujić sa suprugom ima stan, garažu i poslovni prostor u Travniku te stanove u Sarajevu i Omišu u Hrvatskoj.

Prema Zakonu o VSTV-u, sudije i tužioci svake godine podnose finansijske izvještaje u kojima navode šta su tokom godine radili i koliko novca su za to primili. VSTV objavljuje finansijske izvještaje sudija i tužilaca koji su dobrovoljno pristali na javnu objavu podataka.

Kajganić, glavni državni tužilac, ima kuću i stan u izgradnji u Banjoj Luci koje procjenjuje na 450.000 KM. Kreho, koja je za v.d. predsjednicu Suda BiH imenovana u decembru 2023, ima stan u Sarajevu i Trpnju u Hrvatskoj te zemljište u BiH – ukupno procijenjene vrijednosti na 290.000 KM.

Čolaković, predsjednica Kantonalnog suda u Zenici, nema imovinu na svom imenu. Tri stana i poslovni prostor koji se vode na njenom suprugu procijenila je na skoro pola miliona KM. Njena kolegica Subašić sa suprugom ima tri stana i zemljište u Zenici, procijenjene na 316.000 KM.

Najvredniju imovinu prijavio je Stević, predsjednik Okružnog suda u Trebinju. On i supruga imaju stanove u Buni kod Mostara i Herceg Novom u Crnoj Gori te stan i poslovni prostor u Trebinju, procijenjene na 573.000 KM.

Državni tužilac Džermin Pašić je dva stana i vikendicu u Sarajevu procijenio na nešto više od pola miliona KM. Bijeljinski sudija Jovan Savić u rodnim Loparama ima stan, garažu, kuću i zemljište, procijenjene vrijednosti na 320.000 KM. On je dio imovine naslijedio, a dio dijeli sa suprugom.

Tužioci Kreštalica i Hasanspahić imaju najmanje nekretnina. Kreštalica je stan i garažu u Sarajevu procijenio na 84.000 KM, a Hasanspahić očevu kuću u Olovu na 200.000 KM.

Baza „Imovina sudija i tužilaca“ sadrži podatke o 58 sudija i tužilaca u BiH. Osim nosilaca pravosudnih funkcija koje bira i imenuje VSTV, u bazi su i podaci o sudijama ustavnih sudova koje biraju nadležni parlamenti.

Novinari CIN-a ove podatke prikupljaju od 2019. godine i periodično ih osvježavaju novim informacijama. U skladu sa aktuelnošću pozicije i posljednjom dopunom podataka, profili su organizovani u grupe − aktivni i neaktivni. Aktivni profili se periodično ažuriraju, a među neaktivnima su profili bivših i preminulih sudija i tužilaca. Informacija o posljednjem ažuriranju je dostupna na svakom profilu.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.