Edinu Arslanagiću 12 godina zatvora

Osim Edinu Arslanagiću, bivšem direktoru „Bosnalijeka“, nepravosnažne zatvorske kazne izrečene su i njegovim partnerima u pronevjerama novca ove farmaceutske kompanije Hasanu i Jasminu Šepi te Šefiku Handžiću.

Bivši direktor „Bosnalijeka“ Edin Arslanagić danas je nepravomoćno osuđen na 12 godina zatvora zbog pronevjere novca u ovoj sarajevskoj farmaceutskoj kompaniji.

Kantonalni sud u Sarajevu je istovremeno osudio i Arslanagićeve partnere u nezakonitim poslovima Šefika Handžića, bivšeg direktora za finansije „Bosnalijeka“, i Hasana Šepu, vlasnika ugostiteljskog preduzeća „Brštanica“, na po deset godina, dok je Šepin sin Jasmin osuđen na sedam godina zatvora. Aida Selvić, bivša referentica knjigovodstva u „Bosnalijeku“, oslobođena je optužbi.

Oni su osuđeni za sklapanje više fiktivnih poslova, izvlačenja novca iz kompanije i brojne druge zloupotrebe od 2005. do 2012. godine posredstvom privatnih preduzeća „Brštanica“ i „Carpe Diem“, pri čemu su farmaceutsku kompaniju i javne budžete oštetili za skoro 26 miliona maraka.

Prvobitno je za pronevjere u „Bosnalijeku“ bio optužen i Arslanagićev sin Amar, ali je optužnica protiv njega povučena jer je 2016. pobjegao u Sjedinjene Američke Države. Godinu ranije Amar Arslanagić je osuđen na godinu zatvora zbog pronevjere “Bosnalijekovog” novca tokom službenih putovanja po svijetu. Zatvorsku kaznu je zamijenio novčanom za 36.000 KM, a kompaniji je morao nadoknaditi 71.500 KM štete.

Prema dostupnim informacijama koje je prikupio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), ukupna vrijednost nekretnina, ušteđevine i dionica kojima su raspolagali Arslanagići u BiH i SAD-u premašuje 13 miliona KM.

Sud blokirao kuće u Bosni, Arslanagići kupovali nove u Americi
Članovi porodice bivšeg direktora „Bosnalijeka“ su za sedam godina potrošili 3,75 miliona KM na kuće, stanove, apartmane i preduzeće, iako su njihovi ukupni prihodi u BiH u tom periodu bili manji za 1,05 miliona KM.

Odlukom suda Arslanagiću i drugim osuđenicima danas su oduzete nekretnine, novac i dionice u vrijednosti većoj od 20 miliona KM. Sud je još 2016. godine blokirao većinu imovine porodice Edina Arslanagića u Bosni i Hercegovini, ali je imovina njegovih sinova Vedada i Amara u Americi ostala nedostupna bh. pravosuđu, o čemu je ranije pisao CIN.

Arslanagići trguju luksuznim nekretninama u Americi
Dok je imovina bivšeg direktora “Bosnalijeka” u BiH bila blokirana, njegov sin Vedad Arslanagić je u SAD-u u elitnom naselju Atlante prodao vilu sa sedam soba.

 

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

NASLOVNA
„Adriatic Metals“ u kratkom roku dobio novu dozvolu za rudarenje
Federalna vlast je omogućila kompaniji „Adriatic Metals“ novu dozvolu za rudarenje u brdima između Vareša i Kaknja, 15 dana nakon što je sud poništio prethodnu.
NASLOVNA_Milorad-Dodik_Rasid-Sardarov
Vlada RS-a odlučila otkupiti nezavršene energetske projekte od Rašida Sardarova
Vlada Republike Srpske donijela je odluku da otkupi suvlasništvo ruskog biznismena Rašida Sardarova u preduzeću „Comsar Energy RS“ koje u ovom bh. entitetu ima nekoliko...
Adriatic-Metal-Vares-Screenshot
Adriatic Metals ostao bez dozvole za iskopavanje rude u Varešu
„Adriatic Metals BH“ ostao je bez dozvole za iskopavanje olova, cinka i barita u brdima između Vareša i Kaknja jer prethodno nije utvrđeno kakav će to utjecaj imati...
Učitaj još

Preuzimanje sadržaja Centra za istraživačko novinarstvo dopušteno je uz obavezno navođenje izvora www.cin.ba

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.