Search
Close this search box.

Greška u CIN-ovom tekstu

Delegat Boris Krešić nije bio osuđen uvjetno na jednogodišnju zatvorsku kaznu već uvjetno na kaznu od tri mjeseca zatvora “koja se neće izvršiti ako ne ponovi djelo u roku od jedne godine“.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) je u priči “Zakonodavci sa druge strane zakona”, koja govori o osuđenim parlamentarcima u Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), napisao da je delegat Federalnog parlamenta i profesor sa Pravnog fakulteta u Tuzli Boris Krešić 2005. godine osuđen uvjetno na jednogodišnju zatvorsku kaznu zbog učešća u tučnjavi.

Advokat delegata Krešića nam je u Opomeni pred tužbu skrenuo pažnju na pogrešan podatak, navodeći da je njegov klijent osuđen uvjetno na kaznu od tri mjeseca zatvora koja neće biti izvršena ako Krešić u roku od godinu dana “ne ponovi novo krivično djelo”.
Tačan podatak je naveden u infografici koja je sastavni dio objave, ali je greška napravljena u priči prilikom skraćivanja teksta.

CIN je u istraživanju otkrio da je svaki četrnaesti parlamentarac u najvišem zakonodavnom tijelu FBiH osuđivan – uglavnom zbog: tučnjava, pucnjava, reketiranja, prijetnji, uništavanja imovine i zloupotrebe položaja. Među njima su više od polovine povratnici u činjenju krivičnih djela.

Zakonodavci s druge strane zakona
Svaki četrnaesti parlamentarac u najvišem zakonodavnom tijelu Federacije Bosne i Hercegovine je osuđivan, a među njima je više od polovine povratnika u činjenju krivičnih djela.

Ova priča je nastala iz potrebe da javnost sazna manje poznate informacije o izabranim predstavnicima koji u zakonodavnim tijelima odlučuju o kvalitetu života građana.
Trudeći se da informišu čitaoce o tome, novinari CIN-a su, prema Zakonu o slobodi pristupa informacijama, poslali zahtjeve i dobili odgovore koji su pokazali da veliki broj federalnih parlamentaraca ima krivične dosjee.

Izvinjavamo se Borisu Krešiću i čitaocima radi navođenja netačnog podatka o kazni koju mu je Općinski sud u Živinicama dosudio, a Kantonalni sud u Tuzli potvrdio 2005. godine zbog učestvovanja u tučnjavi.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.