Search
Close this search box.

Jednomjesečni pritvor za osumnjičene u akciji „Perač“

Sud Bosne i Hercegovine (BiH) je donio rješenje u predmetu koji se vodi protiv Denisa Zahovića i drugih kojim se osumnjičenim Denisu Zahoviću i Irfanu Bidževiću određuje jednomjesečni pritvor koji može trajati do sredine augusta ove godine.

U saopćenju za javnost iz državnog suda se navodi da osumnjičeni Adnan Čaušević, Benjamin Omerbašić, Semir Žiga, Salem Mujkić i Amir Alagić neće biti pritvoreni, kako je predložilo Tužilaštvo BiH, već su pušteni na slobodu.

Denis, Irfan, Adnan, Benjamin, Semir i Amir su osumnjičeni za krivično djelo organiziranog kriminala – pranje novca i porezne utaje, dok je Salem osumnjičen za krivično djelo zloupotrebe položaja ili ovlaštenja.

Sud je, nakon razmatranja podnesenog dokaznog materijala, utvrdio da postoji osnovana sumnja da su osumnjičeni Denis Zahović i Irfan Bidžević počinili krivična djela koja im se stavljaju na teret. Pritvor je u odnosu na osumnjičene određen zbog postojanja okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva. Prijedlog za određivanje mjere pritvora jučer je uputilo Državno tužilaštvo. Osumnjičeni su uhvaćeni početkom ove sedmice u akciji „Perač“ koja je provedena u Sarajevu, Banjoj Luci i Bihaću.

Federalna uprava policije (FUP) je objavila podatak da su najmanje jedna kompanija Dunmorr Group AG i 84 osobe umiješane u organiziranu prevaru građana, pranje novca i poreske utaje u kojim su državljani Evropske unije oštećeni za oko pet miliona maraka a budžet Bosne i Hercegovine za više od pola miliona maraka. Edin Vranj, načelnik Odjeljenja za borbu protiv organiziranog i međukantonalnog kriminala u FUP-u, rekao je jučer na pres-konferenciji da je u ovom slučaju riječ o velikoj grupi koja je organizovala preko 160 članova kako bi ulagali sredstva u kupovinu dionica na njemačkoj berzi, dok je njihovim klijentima bilo onemogućeno da vrate uložena sredstva.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) je u utorak objavio vijest o prevari u vezi sa dionicama zapadnih kompanija u kojoj su sudjelovale i osobe iz BiH. Naime, većinski vlasnik bosanskohercegovačke podružnice Dunmorra, kompanije koja se nalazi u središtu istrage Tužilaštva BiH, je Goran Samardžija, bh. državljanin koji živi u Beogradu.

Iza ove firme, registrovane u Švicarskoj, koja ima podružnice u BiH i Srbiji, stajala je grupa ljudi koja je građanima nudila bezvrijedne dionice raznih kompanija sa berze, obećavajući im pritom ogromnu zaradu. Na ovaj način je vrijednost dionica rasla, a time i zarada prevaranata. Nakon kupovine vrijednost dionica bi naglo padala na njenu stvarnu vrijednost, a prevareni građani bi ostajali bez novca.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.