Nedodirljiva elita u organizovanom kriminalu

Sheelagh Brady, bivša uposlenica Jedinice za analitičke poslove Policijske misije Evropske unije u BiH. Foto: radiosarajevo.ba

Sheelagh Brady, bivša uposlenica Jedinice za analitičke poslove Policijske misije Evropske unije u BiH, danas je u Sarajevu prezentirala rezultate istraživanja tokom kojeg je čula brojne optužbe o umiješanosti moćne bh. elite u poslove trgovine drogom, oružjem i ljudima.

„Rečeno je da se droge ne oduzimaju jer su oni koji su u to umiješani moćna elita povezana sa drugima van zemlje, a svi su na pozicijama koje i njih i droge čine nedodirljivima“, navodi Brady u izvještaju „Organizovani kriminal u BiH“.

Ona kaže da slika organizovanog kriminala u BiH nije kompletna te da to ostavlja prostor za manipulaciju i dozvoljava navodnim vezama između kriminalaca i moćne elite da prođu neprimijećeno i neistraženo.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Brady navodi da je obim organizovanog kriminala nemoguće u potpunosti odrediti zbog nedostatka obavještajnih podataka, njihove ograničene razmjene među policijskim agencijama, kao i zbog političke opstrukcije.

Renzo Daviddi, zamjenik šefa Delegacije EU-a u BiH koji je prisustvovao prezentaciji izvještaja, kazao je da je potrebno riješiti pitanje finansiranja policije i obavještajnih agencija te razmjene i koordinacije podataka koje imaju.

„Pošto je dosta novca uloženo u policijske agencije, potrebno je istražiti u šta je potrošen novac, da li je dobro uložen i napraviti finansijske analize“, kazao je Daviddi.

Brady se u izvještaju osvrnula i na „netradicionalne vrste organizovanog kriminala“, kao što su prevare u procesu privatizacije, nabavki i tendera, navodeći da je zabilježeno malo reakcija na ova dešavanja, jer policijske agencije kažu da nemaju kapacitete za istraživanje tih djela.

Autorica dodaje da je korupcija jedno od zabrinjavajućih pitanja u BiH, zbog malog broja procesuiranih slučajeva te činjenice da nekolicina osuđenih provodi malo ili nimalo vremena u zatvoru.

Brady se u istraživanju koristila podacima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN). Naime, CIN je objavio da se zatvorska kazna za korupciju izriče svakom petom osuđeniku, dok 80 posto osuđenih prođe sa uvjetnim ili novčanim kaznama.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

cin-novinar-godine
Novinari CIN-a proglašeni za novinare godine
Novinari CIN-a Mubarek Asani i Jelena Jevtić dobitnici su godišnje nagrade Društva novinara BiH „Novinar godine za 2024“. Nagrada je dodijeljena za dokumentarni...
Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
Učitaj još